İK Blog

Türkiye’deki Çalışanların %26’sı Dijital Beceri Eksikliği Nedeniyle İşini Kaybetmekten Korkuyor

Kaspersky anketine göre, Orta Doğu, Türkiye ve Afrika’daki çalışanların %66’sı bilgisayar ve diğer dijital ekipmanlarla çalışırken dijital becerilerin eksikliğini hissediyor. Türkiye’de çalışanların %25’i BT yetkinliklerinin eksikliği nedeniyle işlerini kaybetmekten korkuyor. Bazıları bunun önümüzdeki 5 yıl içinde gerçekleşebileceğine inanırken (%15), diğerleri bunun daha uzun sürede gerçekleşebileceğini düşünüyor (%10). Türkiye’deki katılımcıların sadece %24’ü yetersiz BT bilgisi nedeniyle işini kaybetme riski altında olmadığından emin olduğunu söylüyor.

Dijital becerilerin eksikliği sadece çalışanların kariyerini engellemekle kalmıyor, aynı zamanda çalışanın istihdam edildiği kurumun siber güvenliği için de ciddi riskler oluşturuyor. Çalışanların oltalama maillerini açarak şirket cihazına fidye yazılımı indirmesi şirketler için maliyet ve itibar kaybı tehlikesi taşıyor. Bu nedenle uzmanlar üst düzey yöneticilerden stajyerlere kadar her seviyedeki çalışanların uygun siber güvenlik eğitimi almasını öneriyor.

Kaspersky uzmanları, şirketlerde çalışanların dijital becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmak için şunları öneriyor:

  • İş için en çok hangi dijital becerilere ihtiyaç duyulduğunu anlamak ve çalışanlarını eğitmek için düzenli kontroller yapın.
  • Çalışanların becerilerini geliştirebilmeleri için dijital okuryazarlık kursları ve eğitimleri düzenleyin.
  • Çalışanların kimlik avı, dolandırıcılık, fidye yazılımı saldırıları gibi yaygın siber tehditleri ve bunları nasıl tanıyıp önleyeceklerini bildiklerinden emin olun.

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu