İK Blog

Yeni Bir İşi Kabul Ettikten Sonra Atılması Gereken Adımlar

İş değiştirdiğinizde eski iş yerinize nasıl veda edersiniz?

Hali hazırda bir işiniz var ancak memnun değilsiniz ya da daha iyi bir iş düşünüyorsunuz. Bir kaç yere başvurdunuz ve gerekli aşamalar kaydedildi. Sonuç olarak işi aldınız!  Peki bundan sonra ne olacak?

Akşama arkadaşları toplayıp bir kutlamaya çıkabilir, ya da hafta sonu evde sevdiklerinizle sakin bir tebrik yemeği hazırlayabilirsiniz. Ancak öncesinde daha stresli bir durum daha var;

“Yeni işinizi kabul ettikten sonra eskisiyle vedalaşmak.”

Bu durumda dikkat etmeniz gereken bazı adımlar var.

İşte geçiş sürecinin daha sorunsuz geçmesi için yeni bir iş kabulünden sonra yapmanız gerekenler;

Derin Bir Nefes Alın Ve Yöneticinizle Konuşun

 

İlgili resim

İşvereninize ya da yöneticinize işinizden ayrıldığınızı söylemek için gergin hissediyor olabilirsiniz. İyi tarafından bakın; bu, onun duyduğu ilk istifa değil. Eğer sizin ona duyduğunuz kadar size saygı duyan bir yöneticiye sahipseniz zaten kendisi sizin için en iyisini isteyecek ve gelişiminiz adına mutlu olacaktır. Ayrılma kararınızı hiyeraşik olarak size en yakın yöneticinizden başlayarak anlatmak doğru olacaktır. Ayrılma niyetinizi açıkça belirtin. Mevcut iş yerinizde sorunlar yaşıyor olsanız bile bu konuşmaya sorunları yansıtmayın. Nezaket herkese lazım olan bir erdemdir. Bunu unutmayın!

 

İhbar Zamanlamalarını Hesaplayın

 

İlgili resim

İş kanununa göre iş yerinden ayrılma kararınızı iş yerinize tebliğ ettikten sonra bir süre daha mevcut iş yerinizde çalışmak zorundasınız. Bu süre sorumlu olduğunuz işlerin devredilmesi veya tamamlanması için kullanılıyor. Her ne kadar ayrılıkların büyük bir çoğunluğunda ihbar kullanımı tercih edilmese de işverenin böyle bir yasal hakkı olduğunu unutmayın. İhbar süreleri ise çalışma süresine göre değişkenlik gösteriyor.

Aşağıdaki tablodan ihbar sürelerine bakabilirsiniz;

ÇALIŞMA SÜRESİ
6 aydan az olan çalışanlar için ihbar süresi2 hafta
6 aydan 1,5 yıla kadar olan çalışanlar için ihbar süresi4 hafta
1,5 yıldan 3 yıla kadar olan çalışanlar için ihbar süresi6 hafta
3 yıldan fazla olan çalışanlar için ihbar süresi8 hafta

 

İş Geçiş Planınızı Tasarlayın

 

to do list at work ile ilgili görsel sonucu

Geçiş döneminde devredeceğiniz birden fazla iş olabilir. Bu durumda öncelikle sorumlu olduğunuz işlerin bir listesini yapmak doğru olacaktır. Sonrasında bu işleri siz gittiğinizde kimler yapabilir? karşılarına uygun isimleri yazabilirsiniz. Sorumlu olduğunuz önemli projeler varsa geçiş döneminde bu projelerle ilgili olarak bazı kişilere detaylı bilgi aktarımı yapmanız gerekebilir. Son dakikaya kalmamak için önemi yüksek ve kapsamlı işlerin devrini öne alın.

 

Geçişinizle İlgili Bilgi Verin

 

speaking on cellphone at work ile ilgili görsel sonucu

İş ilişkisi içinde olduğunuz insanlara telefonla bilgi verin. Sizin bilmediğiniz ama sizin nasıl olsa şirket içerisinde olduğunuz varsayımı ile bekleyen işler olabilir. Öte yandan bilgi vereceğiniz kişiler yeni işinizde de birlikte çalışabileceğiniz kişiler olabilir.

Kentsel Dönüşüm

Ilaydag

İş hayatı ve insan kaynakları ile ilgili çok çeşitli içerikler

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu