Yeni Neslin İş Hayatından Beklentileri

İş hayatının önemli bir parçası haline gelen ve şimdiden istihdamın neredeyse yarısını oluşturan Y jenerasyonu, yöneticilerin kafasını karıştırmaya başladı bile. X ve Y jenerasyonu arasında bariz farklar olduğu apaçık. İyi eğitim almış, çeşitli alanlarda kendini uzmanlaştırmış Y jenerasyonunu anlamak sanıldığı kadar da zor değil!

Son dönemde birçok şirket yetenek stratejilerini jenerasyonun genel davranış ve beklentilerine göre şekillendiriyor. Hatta öyle ki sadece Y jenerasyonun ilgisini çekebilmek, onların veriminden faydalanabilmek için iletişim stratejileri oluşturuldu bile. 

Peki önümüzdeki uzun yıllar boyunca şirketlerin olmazsa olmazı olacak göz bebeğimiz Y jenerasyonu ne ister, ne hisseder, içindeki potansiyeli tam anlamıyla nasıl dışarıya çıkartır?

İşte yeni neslin iş hayatından bekledikleri

Çalışmak için yaşamak değil, yaşamak için çalışmak

Tabi ki onlar da işlerine bağlılar, sorumluluk sahibiler. Fakat bir önceki jenerasyona oranla özel hayatları, kişisel alanları onlar için bir tık daha fazla önem arz ediyor. Ee ne de olsa kişisel olarak beslenmezsen toplumu da besleyemezsin değil mi?

Esnek çalışma

Şimdilerde oldukça popüler olan esnek çalışma, 7’den 70’e herkesin ihtiyaç duyduğu, kendi potansiyelini fazlasıyla ortaya çıkarabileceği bir uygulama haline dönüştü. Peki ya bizim Netflix sever jenerasyonumuz akşam dizi izleme keyfini biraz fazla kaçırmışsa, ne olacak işe biraz geç gitse?

Sakalla çalışmak

Dış görünüşüne en az özgeçmişi kadar önem veren jenerasyonumuzun en büyük sorunlarından birisi kurumsal yerlerde sakallarını kesmek zorunda kalmaları. Müşteriyle birebir ilişkisi olmayan şirketlerin yavaş yavaş sakal kurallarını yıktıklarını biliyoruz. Bu da en çok bizim yeni nesli sevindiriyor tabi ki!

Takıldıkları yerlere, kıyafetlerine değil; yaptıkları işe bakılması

Siz işvereninizin akşam nereye gittiğini önemsiyor musunuz? Önemli olan verilen işin zamanında ve tam bir şekilde teslim edilmesi, geri kalanlar Y jenerasyonunu kızdırıyor bilginize!

Konforlu ofisler

Kim istemez ki güzel, rahat ofislerde çalışmayı? Günün yarısının geçtiği ofislerin konforlu olması çalışmanın verimliliği ve çalışanın mutluluğu ile doğrudan bağlantılı olduğu için yapılan ufak dokunuşlar yeni nesil arkadaşlarımızı hemen sevindirebilir. 

Sosyalleşme alanları (happy hour, kulüpler)

“O kadar çalıştık çabaladık biraz eğlenmek bizim de hakkımız” diyen yeni nesil çok haklı! Ofis içinde verilen küçük happy hour’lar ya da çalışanların bağlılığını ve sosyalleşmesini artırabilmek adına kurulan kulüpler yeni nesil gençleri çok eğlendiriyor!

Deneyimsiz oldukları için işe almayıp deneyim kazanmalarını engellemek

Yeni mezun gençlerin en fazla muzdarip oldukları konu bu olsa gerek. Potansiyeli yüksek, her işin altından kalkabilecek yeni nesil gençlerin önleri deneyimsizliklerinden, daha doğrusu deneyim kazanmaları engellendiğinden dolayı kapanıyor. 

Açık ve direkt iletişim

Bir işi yürütebilmenin, daha doğrusu sağlıklı yürütebilmenin en önemli kuralı olan iletişim, yeni nesil gençler için de bir o kadar önemli. İş tanımlarının ne olduğunu, hangi sorumlulukların altına gireceklerini, ne kadar maaş alacaklarını açık bir şekilde öğrenmek istiyorlar. Aynı zamanda iş yerinde olası problemlerde de işverenleriyle açık ve direkt iletişim kurmak istiyorlar. 

Sürekli gelişim

“Eğitim hayat boyu sürer” mottosu ile iş hayatına atılan yeni nesil, çalışma hayatları boyunca yaptıkları iş konusunda kendilerini geliştirmekten keyif alıyorlar. Bu, çalıştıkları şirketin onları önemsediği izlenimini yaratırken bir yandan da engin bilgi birikimlerine yeni bilgiler katıyorlar. 

Negatif ayrımcılığın olmaması

Sorumluluk almaktan çekinmeyen ve verilen görevleri hakkıyla yerine getirmek için çabalayan yeni nesil gençler, iş yerinde yapılan negatif ayrımcılıktan hiç hoşlanmıyor. Onların kendilerini gösterebilmeleri için fırsatlar tanımak, güvenli alandan biraz çıkıp onlara şans vermek Y jenerasyonunun iş hayatından bekledikleri arasında. 

Etiketler

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı