İK Blog

Yeni Trend: İş Yerinde Meditasyon

İş yerlerinde uygulanmaya başlanan "meditasyon araları" çalışan motivasyonunu arttırıyor.

Bundan yüzyıllar önce Uzak Doğu’da bir tür felsefi düşünce pratiği olarak ortaya çıkan “meditasyon” kavramı son dönemde oldukça popüler hale geldi. Binlerce kilometre yol kat edip Batı kültürlerinde de kendine yer edinen meditasyon, şimdilerde iş yerlerinde üretkenliği arttırmak için kullanılmaya başlandı.

yoga1

Şirketlerin pandemiyle birlikte evden çalışma sistemine geçişi, çalışanların motivasyonlarını da doğrudan etkiledi. Ofisten farklı bir ortamda işe yoğunlaşmak, yoğun iş yükünün stresini kaldırmak, uzun telefon konuşmalarına, tele konferanslara maruz kalmak çalışanlarda zaman zaman tükenmişlik sendromu oluşturdu.

Yeni çalışma düzeninde şirketler de eskiden farklı olarak çalışanları motive etmenin yollarını arıyor. Bunlardan biri de kurumsal meditasyon uygulaması oldu.

yoga2

Özellikle sosyal medyada rağbet gören meditasyon, Netflix gibi platformlarda da konu oldu. Son birkaç sene içerisinde fark etmeden sıkça karşılaştığımız bu kavram artık başta Amerika olmak üzere pek çok ülkede iş yerlerinde de hayata geçiriliyor.

Forbes, The New York Times ve Flex Jobs’ta yayınlanan makalelere göre iş yerinde çalışanlara öğle arasına ek olarak 15 dakikalık “Meditasyon Arası” (Meditation Break) verildiğinde çalışanların stresinde düşüş ve üretkenliğinde artış olduğu görülmüş.

meditasyon

Meditation Break uygulamasını hayata geçiren şirketlerde yapılan araştırmalara göre iş yerinde günlük meditasyon yapmanın 6 adet faydası tespit edilmiş. Bunlar şu şekilde:

 1. Çalışanların önyargılarını azaltıyor
 2. Çalışanlardaki iş bilinci düzeyi artıyor
 3. Stres ve tükenmişlik gibi sorunlara doğrudan etki ediyor
 4. Çalışanların grup halinde meditasyon yapması birlikte çalışmayı iyi yönde etkiliyor
 5. İş yerindeki karmaşadan kaynaklanan unutkanlığı önlüyor
 6. İş yerinde profesyonelliği engelleyen duygusal davranışları yönetmeyi sağlıyor

yoga3

Amerika’da iş yerlerindeki yeni trend adayı olan meditasyonun faydaları yalnızca işle de sınırlı değil. Araştırmalara göre çalışanlar günlük hayatlarında da bu uygulamanın etkilerini görüyorlar. Çalışanların mesai saatleri dışında da kendi kendine devam ettirdikleri bu uygulamanın diğer etkilerinden bazıları ise şu şekilde:

 1. Mutluluk seviyesinde artış
 2. Depresyon ve anksiyete bozukluğa karşı dayanıklılık
 3. Özgüven ve özsaygıda yükseliş
 4. Odaklanma sorunlarından azalma
 5. Sigara ve alkol sorunlarına karşı yükselen otokontrol
 6. Sosyal bozuklukların meydana gelme ihtimalinde azalma

yoga5

İş yerinde meditasyon uygulaması ülkemizde henüz fazla yaygın değil. Fakat yurtdışı merkezli birçok global şirket önümüzdeki yıllarda birçok ülkedeki şubelerine günlük meditasyonu ilave edecek gibi gözüküyor.

Kentsel Dönüşüm

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu