İK Blog

Zamanınızı Nasıl Daha İyi Yönetebilirsiniz?

Çoğumuz zamana karşı bir yarış içerisindeyiz. Zamanın bir türlü yetmediğini, işlerimizin yetişmediğini söyleyip duruyoruz. Peki, bu sorunu nasıl çözebiliriz, zamanımızı daha iyi yönetmek için neler yapabiliriz?

Günlük hayatımızda basit veya zor bir çok işle meşgul oluyoruz. Yapılacak işimizin olması, zamanımızı da iyi kullanmamızı gerektiriyor. Ancak işlerimizi düzene sokmaya çalışsak da hala bir şeylere yetişememekten şikayet ederiz.

İş hayatına baktığımız da ise kariyerinizin başında, kazanmanız gereken yetkinliklerin başında hiç şüphesiz zaman yönetimi geliyor. Yapmanız gereken işleri önceliklendirmeye çalışırken, aynı anda birden fazla işi yürütürken ya da küçük detaylar üzerinde olması gerekenden fazla düşündüğünüz zamanlarda farkında olarak ya da olmayarak vaktinizin büyük bir kısmını boşa harcıyor olabilirsiniz.

Zamanımızı doğru adımlarla yönetmek ve işlerimizden daha fazla verim alabilmek adına, uygulayabileceğiniz en önemli adımları sizin için derledik. İşte zamanımızı yönetmenin 20 önemli yolu;

1.Her zaman vakit vardır

Zaman asla tükenmez! Eğer yapılması gereken bir işi, bitmesi gereken zamana kadar yetiştiremediyseniz, o işi acil olarak nitelendirmemiş ya da o işi yapmaktan keyif almadığınız için onun yerine başka işlerle ilgilenmeyi tercih etmişsinizdir.

2.Günler, her zaman beklediğinizden daha çabuk geçer

Tampon zaman oluşturun. Fazla planlamalardan ve çok detaycılıktan kaçınmalısınız. “Biraz esnekliğe izin vermeyen planlar, kaçırmaya ya da eksik yapılmaya daha yatkındır.” diyor Garbugli.

3.Doğru zamanda doğru şekilde çalışırsınız

Bazı günler sadece havanızda olmayabilirsiniz ve çalışmak için çok hevesli değilsinizdir. Ancak bazı günlerde de o kadar motivesinizdir ki 12 saat aralıksız bile çalışabilirsiniz! Doğru zaman çok önemlidir ve böyle günlerin avantajlarından yararlanın.

4.Hem profesyonel hayatınızı hem de kişisel hayatınızı zenginleştiren aktivitelerle ilgilenin

“Maksimum verimlilik için profesyonel aktivitelerinizi ve kişisel aktivitelerinizi sıraya koyun.” diyor yazar Chris Guillebeau. Örneğin, Japonya’ya taşınmak ya da orada bir iş kurmak gibi bir niyetiniz yoksa, Japonca öğrenmeye biraz daha az zaman ayırıp kariyer ve kişisel gelişiminizi zenginleştirecek kurslara daha çok katılım sağlayabilirsiniz.

5.“Üstüne gitmek” ve “yıpratmak” farklı şeylerdir

Çok çalışmak kimi zaman üretken olmamızı sağladığı gibi uykumuzdan taviz vermemize neden olabilir. Yoğun çalışma temposu içerisindeyken de dinlenmeye ihtiyacınız olduğunu sakın unutmayın. Aksi takdirde, tükenmişlik ve yorgunluk hissedersiniz, ki bu durum hem sağlığınızı olumsuz etkiler hem de üretkenliğinizi.

How To Double Productivity And Take Control Of Your Time

6.Çoklu görev, odaklanmayı öldürür

Araştırmalar, görevler arasında geçiş yaptığınızda beyninizin fazla enerji harcadığını kanıtlıyor. Eğer gününüzü çoklu görevler arasında gidip gelerek geçiriyorsanız, beyninizi oldukça yoruyorsunuz demektir.

7.Dikkat dağınıklığı kontrol edilebilir

“Pomodoro Tekniği” denilen, işleri, 3-5 dakika aralarla 25 dakikalık periyodlar halinde bölümlendirmeye dayanan yöntemi ya da SelfControl denilen, Facebook ya da Twitter gibi sosyal medya platformlarını kullanmaktan sizi alıkoyan programı kullanarak dikkat dağınıklığınızın önüne geçebilirsiniz.

8.Küçük şeyleri tamamlayarak başlamak, büyük işleri yapmanıza yardımcı olur

Sabah 8, sunum hazırlamak için uygun bir saat olmayabilir. Doğrudan sunum hazırlamak yerine önce gelen e-postaları cevaplandırmakla güne başlayarak konsantrasyonunuzu arttırabilirsiniz.

9.Mükemmelliyetçi olmak günlük işlerinizde size destek sağlar

Şimdi oluşturulan iyi bir plan, sonraki hafta oluşturulacak mükemmel plandan daha iyidir!

10.Uzun saatler boyu çalışmak her zaman üretkenlikle sonuçlanmaz

Masanızın başında oturmanız, işinizi bitireceğiniz anlamına gelmez! Mesai saatleri içinde ya da planlanan saatler içinde işlerinizi tamamlamaya bakın, gece saatler boyu çalışmak zorunda kalmayın.

 

11.Odaklanarak düşünme gerektiren ve gerektirmeyen işler ayrıştırılmalıdır

Bir işi yaparken sürekli yarıda kesip üzerine düşünmeniz gerekiyorsa, kendinizi yavaşlatıyorsunuz demektir.

12.Önemsiz işler göz ardı edilmelidir

Sıradan ve önem seviyesi oldukça düşük işler, sizi ana işlerinizden alıkoyacaktır, izin vermeyin.

13.O an çok vaktinizi almayacaksa, yazışmalara anında cevap verin

Eğer e-postayı cevaplamak çok uzun sürmeyecekse, ertelemeden o an yapın!

14. Büyük işler, kademeli zorluklar şeklinde parçalara ayrıldığında daha çabuk gerçekleştirilirler

“Process” adı verilen ve sporda da oldukça yaygın bir şekilde başvurulan yöntem sayesinde, büyük hedefe giden yolda adım adım ilerlemeye odaklanabilirsiniz.

15.Eğer odaklanmanız 20 dakikadan daha fazla sürüyorsa, başka bir işe geçin

Hangi sebepten olursa olsun bir işi yoluna koymak için fazlaca vakit harcıyorsanız, verimlilik adına, onu yapmayı bırakın ve başkasına geçin.

Emgoldex Official Eng: 9 Best Ways To Increase Your Productivity ...

16.İki iş hiçbir zaman aynı öncelikte değildir

Günlük yapılacak işler listesi çıkarmak oldukça etkilidir ancak bu işler içerisinde bir önceliklendirme yapmanız şarttır. Güne en önemlileri yapmayla başlayın ve önceliklendirdiğiniz yapılacaklar listenizde o şekilde ilerleyin.

17.O gün içerisinde kesin yapılması gereken o bir işi muhakkak belirleyin

Önceliklendirmede yardımcı olması için, o gün içerisindeki en önemli işi seçin, enerjinizi ve konsantrasyonunuzu o işe yönlendirin.

18.Bazı işleri başkalarına delege etmeniz gerekir

Verimlilik için, başkalarına iş verme korkusunu aşmanız gerekir. “Başarılı İnsanlar Nasıl Düşünür” kitabının yazarı John C. Maxwell, Eğer bir iş %80 oranında başka bir kişi tarafından da yapılabiliyorsa, bırakın o yapsın!” diyor.

19.Geçmişe odaklanmak ilerlemeyi engeller

Geçmişteki hatalarınızla, başarısızlıklarınızla ya da başarılarınızla zaman kaybetmeyin. Önünüzdekine ve şu anda yaptığınıza odaklanın ve not alın. Her detayı ya da her noktayı hatırlayabileceğinizi düşünme gibi bir yanlışa sakın düşmeyin! İster not defteri, ister bilgisayar ister Evernote gibi bir uygulama olsun, ama muhakkak yazın!

20.Kafanızda büyük hedeflerinizin olması faydalıdır

“Gözleriniz hep asıl büyük ödülde olsun.” diyor Garbugli. “İşlere değil asıl hedeflere odaklanın!”

Kentsel Dönüşüm

Ilaydag

İş hayatı ve insan kaynakları ile ilgili çok çeşitli içerikler

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu