Çalışan Bağlılığı Nedir? En İyi Çalışan Bağlılığı Uygulamaları Nelerdir?

Çalışan bağlılığı sağlamak için neler yapılmalı?

Çalışan Bağlılığı Nedir?

Çalışan bağlılığı son dönemde yöneticilerin ve insan kaynakları uzmanlarının en çok önem verdiği konulardan biri. Başta global şirketler olmak üzere kurumlar yeteneği bulmak ve elde tutmak konusunda birbirleriyle yarışıyorlar. Peki bu çalışan bağlılığı nedir?

İş yerinde çalışanların iş yerine bağlılık ve sadakatlerini sağlamak, motivasyon ve verimliliklerini yükseltmek amacıyla yapılan sürekli etkinlik, uygulama ve iletişim çalışmaları çalışan bağlılığı olarak adlandırılıyor.

İş gücü piyasasında yeni yetenekleri keşfetmek ve hali hazırda çalışmakta olan üstün yetenekleri elde tutmak konusundaki rekabet gün geçtikçe artış gösteriyor. Bu noktada çalışanların kuruma olan bağlılığı, rekabetin dinamiklerini etkileyen en önemli olgulardan biri olarak görülmekte.

“Bağlılık” temelde çalışanın kurumun stratejilerinden ve kurumdaki uygulamalardan memnuniyetinin bir sonucu olarak oluşuyor. Öte yandan “bağlılık” denildiğinde, yalnızca çalışanın kurumda kalması boyutunu değil, kaldığı süre içerisinde katkı yapmaya istekli ve motive olmasını da anlıyoruz. Çalışanın kuruma bağlılığı direkt olarak üretkenlik, ürün ve hizmet kalitesi, müşteri memnuniyeti gibi alanlarda iş performansına etki ediyor.

Bağlılığın en önemli etmenleri olarak başlıca; kurumun liderlik vizyonu, kurum içi saygı ve adalet anlayışı ve kişisel gelişime verilen önemden bahsetmek mümkün. Örnek vermek gerekirse;  çalışanların %86’sı kurum vizyonlarının başarıyla sonuçlanacağına inandığını belirtirken bağlı olmayan çalışanlarda bu oran %16 seviyesinde. Vizyonla bağlantılı olarak; kişiler, kurumlarının ulaşacağı başarı sonucunu aynı zamanda kendileri için iş güvencesi olarak görüyor ve bu da kuruma olan inanç ile bağlılık seviyeleri arasındaki ilişkinin gücünü açıklar nitelikte.

En İyi Çalışan Bağlılığı Uygulamaları Neler?

Çalışan bağlılığı uygulamaları şirketin faaliyet gösterdiği sektör, rekabet koşulları ve en önemlisi şirket kültürüne göre farklılık gösteriyor. Ancak çalışan bağlılığını maksimum seviyede tutmanın yolu hemen hemen aynı noktalardan geçiyor.

En iyi çalışan bağlılığı uygulamaları neler?

1-Çalışan Bağlılığını sürekli ölçümlemek
Çalışan bağlılığında yükselme kaydeden şirketlerin çoğu son üç ya da daha fazla yıldır, neredeyse her yıl olacak şekilde bunu ölçüyorlar. Çalışan bağlılığını düzenli olarak çalışanlara sorarak ölçmek çalışan bağlılığını indexini arttıran en temel uygulamaların başında geliyor.

2- Yöneticileri eğitmek eylem planına dahil etmek

Yöneticileri geliştirmek takımları da geliştirmek anlamına geliyor. Yöneticileri çalışan bağlılığı hakkında eğitmek, onları çalışan odaklı davranmaya teşvik etmek şirket genelinde bağlılığı arttırma yollarından biri.

3- Doğru ve sürekli iç iletişim
Şirket içerisinde çalışan odaklı uygulamaların duyurulması, özel günlerin hatırlanması, şirketle ilgili kritik gelişmelerin çalışanlara doğru anlatılması çalışan bağlılığı için hayati önem taşıyor. Çalışan bağlılığı yüksek birçok şirket bu konuda iç iletişim ajanslarından destek alıyor.

4- Çalışan bağlılığına yapılan yatırımın getirisini ölçmek
Özellikle bağlılık girişimlerini çalışanı elde tutma ve diğer performans metrikleriyle kıyaslayan şirketler, genel anlamda bağlılığı artırma konusunda daha iyi iş çıkarıyorlar.

5-Doğru iş ortakları ile çalışmak
Bağlılık düzeyinde yükselme kaydeden şirketlerin neredeyse %60’ı çalışan bağlılığını iyileştirmek için hizmet sağlayıcılarla iş ortaklığı yaptığını raporluyor.

İLGİLİ İÇERİKLER

Çalışan Bağlılığı Anketi Nasıl Yapılır?

Kentsel Dönüşüm

Ilaydag

İş hayatı ve insan kaynakları ile ilgili çok çeşitli içerikler

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu