İnsan Kaynakları

2024 Yasal Stajyer Maaşı Ne Kadar?

2024'te stajyerler için belirlenen ücret tutarı ne kadar? İşte yanıtı;

2023 asgari ücret belirlenmesiyle 2024 yılında stajyerlere verilecek ücretler de belli oldu.

İşletmelerde mesleki eğitim gören, staj veya tamamlayıcı eğitime devam eden öğrencilere yapılacak ödemelerin asgari ücretin net tutarının yüzde 30’undan, kalfalık yeterliliğini kazanan mesleki eğitim merkezi 12’nci sınıf öğrencilerine yapılacak ödemelerin ise asgari ücretin yüzde 50’sinden az olamayacağına dair süre bu yıldan itibaren 5 yıl uzatıldı.

Yasal stajyer çalışma koşulları; 

Zorunlu Staj

Meslek lisesi ya da meslek yüksek okulu öğrencileri için zorunlu olan işyeri stajında çalışanın (sgk) sigorta primlerini okul karşılıyor. Zorunlu staj programında işyerinin öğrenciye ücret ödeme yükümlülüğü bulunuyor. Bu kapsamda yasal olarak belirlenen stajyer maaşı, 20 ve üzerinde personeli olan işyerlerinde en az asgari ücretin yüzde 30’u, 20’den az personeli işyerlerinde ise en az asgari ücretin yüzde 15’i tutarında olması gerekiyor.

Yaz Dönemi Stajı

Özellikle özel üniversitelerin uyguladıkları yaz dönemi zorunlu staj programı kapsamında özellikle teknik bölümlerde okuyan öğrencilerin staj yapması isteniyor. Yaz dönemi üniversite stajlarında işletmelerin ücret ödeme zorunluluğu yok. Okulun ise sigorta yapması zorunlu.

Öğrencinin Kendi İsteğiyle Yaptığı Staj

Bazı öğrenciler, tecrübe kazanmak için işletmelere giderek yaz ve kış aylarında çalışmak isteyebiliyor. Bu durumda çalıştırılan öğrenciler normal çalışan olarak değerlendiriliyor. Bu kapsamda çalışan stajyerlerin sigortasının yapılmaması durumunda çalışan kayıt dışı çalışan hükmüne değerlendiriliyor. Bu yüzden öğrenci çalıştıranların sigorta yapmaları ve maaş vermeleri gerekiyor.

2024 stajyer ücreti ne kadar?

Stajyerlere ödenecek staj ücreti, yasalara göre asgari ücretin %30 tutarının altında kalamıyor. Bilindiği gibi 2024 yılında asgari ücret brüt 20 bin 2 lira 50 kuruş, net 17 bin 2 lira 12 kuruş olarak belirlendi.

2024 mevcut asgari ücrete göre iş yerlerinde stajyerlere ödenecek minimum stajyer maaşı tutarı net 5.100,64 TL olarak belirlendi. Söz konusu tutar minimum tutarı ifade ettiğinden, işverenler bu rakamın üzerinde farklı ücret politikaları da uygulamakta serbestler.

Staj nedir?

Öğrenim durumu hali hazırda devam eden ve okul öğreniminin yanında okulda öğrenilen teorik bilgilerin pratiğe dökülerek tecrübe kazanılmasını sağlayacak şekilde işletmelerde haftanın belirli günleri yarı zamanlı yapılan çalışmaya staj denir.

Stajyer nedir?

Okulda öğrendiği bilgileri çalışma hayatında pekiştirmek için haftanın belirli günleri yarı zamanlı olarak işletmelerde staj gören kişiye stajyer denir.

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu