45 Yıllık İş Başvurusu Formu Rekor Fiyata Satıldı

1973’te Apple’ın kurucu ortaklarından Steve Jobs tarafından doldurulan bir iş başvuru formu, açık arttırma ile 175 bin dolara satıldı. İsmi açıklanmayan bir firmada belirtilmeyen bir pozisyon için yapılan iş başvurusu, gelecekte tüm Dünya’nın yakından tanıdığı efsane bir isim için oldukça sıradan görünüyor. İş başvuru formunda ayrıca ilginç yazım hataları dikkat çekiyor.

YAZIM HATALARI VAR

Steve Jobs’un adres kısmına, küçük harflerle “reed college” yazdığı iş başvuru formunda Jobs, üniversite bölümü için de küçük harf kullanarak “english, lit” yazmış. Araç ehliyeti kısmına evet işaretleyen Jobs ulaşım erişimi sorulduğunda ise “mümkün, ama olası değil” diye cevaplamış. “Özel yetenekler” kısmına, “elektronik teknik veya tasarım mühendisi yazan Jobs, bilgisayar ve hesap makinesi seçeneklerini işaretlemiş. 

3 YIL SONRA APPLE’I KURDU

Jobs henüz 18 yaşında iken, 1972 güz yarıyılı için kayıt yaptırdıktan kısa bir süre sonra Reed Koleji’nden ayrılmış ve bu iş başvurusunu doldurmuş. Kaligrafi, dans ve Shakespeare derslerini incelemek için bir buçuk yıl boyunca Portland, Oregon, kampüs çevresinde zaman geçirdikten sonra bu başvuruyu tamamlamış. 1973 yılında resimdeki iş başvurusunu yapan Jobs 3 yıl sonra arkadaşı Steve Wozniak ile birlikte Apple şirketini kuracağından ise henüz habersiz.

İşte Apple kurucusu Steve Jobs’un bundan tam 45 yıl önce kendi el yazısı ile doldurduğu ve bugün tam 175 bin dolara satılan o iş başvuru formu;

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı