İnsan Kaynaklarıİş Dünyası

Beyaz Yaka Olmak Ölüm Riskini Artırıyor

Yapılan yeni bir araştırmaya, bütün gün oturarak fazla hareket etmeden çalışan beyaz yakalılar, hareketli olarak çalışan mavi yakalılara göre daha erken ölme riski bulunuyor.

Ofiste masa başı çalışan ve gün içinde neredeyse hiç hareket etmeyen çalışanların hareketsiz yaşamının bir sonucu olarak ölüm oranında büyük bir artışa neden olabileceği ifade ediliyor. JAMA dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre işyerinde oturarak çalışanların herhangi bir nedenden erken ölme riski diğer iş gruplarına göre yüzde 16 daha yüksek. İşyerinde ağırlıklı olarak oturarak çalışan kişiler için kardiyovasküler hastalıklardan ölme riski ise oturmayanlara göre yüzde 34 daha yüksek olduğu belirtiliyor. Tayvan’da gerçekleştirilen araştırmaya yaklaşık 13 yıl boyunca 20 yaş ve üstü 481 bin 688 aktif çalışan kişi takip edildi.

Araştırmacılar, çalışmanın bulgularının “hareketsiz bir yaşam tarzı ile sağlık riskleri arasında bağlantı kurmaya” yardımcı olduğunu açıkladı. Araştırma, iş ortamlarında; ayakta durma masaları, aktiviteye izin veren çalışma istasyonları, çalışanlar için daha sık molalar, fiziksel aktivite için belirlenmiş iş yeri alanları ve spor salonu üyeliği avantajları gibi değişikliklerin sağlık açısından faydalı olabileceğini ortaya çıkardı. Uzmanlar her 30 dakikada bir oturmaya ara verilmesini, telefonda konuşurken ayağa kalkmayı ve iş arkadaşlarıyla kısa yürüyüşler yapmanın hayati bir öneminin olduğunun altını çizdi.

Kentsel Dönüşüm

Editör

İnsan Kaynakları İçerikleri mail: editor@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu