Beyoğlu’nda Oturanlara Galataport ve Tersane İstanbul’da İstihdam

Galataport ve Tersane İstanbul'da istihdam edilecek olanlar Beyoğlu'nda oturanlar arasından seçilecek.

İstanbul’un önemli ulaşım ve hizmet noktalarından biri olarak hizmete girecek olan Galataport ve Tersane İstanbul’da istihdam edilecek olanlar Beyoğlu’nda ikamet edenlerden seçilecek.

Nüfusu 240 bini aşan Beyoğlu, 40 bin işletmesi ve turizme hitap eden tarihi mekanlarıyla İstanbul ekonomisinde önemli bir yere sahip. Beyoğlu son dönemde Galataport ve Tersane İstanbul projeleriyle yeniden gündemde.

Dünya gazetesindeki habere göre Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, 20 bin kişinin istihdam edileceği iki projeye odaklandıklarını ifade ederek, söz konusu istihdamın 15 bininin ilçede ikamet edenlerden seçilmesi için yatırımcı şirketlerle anlaşma sağladıklarını açıkladı.

Beyoğlu’nda çalışanların büyük bölümünün başka ilçelerden geldiğini belirten Başkan Yıldız, bu sebeple ilçede yaşanan istihdam sorununu Galataport ve Tersane İstanbul ile çözeceklerini söyledi. Başkan Yıldız, “Galataport’ta 2 müze, 250 ticari işletme ve 350 yatak kapasiteli otel olacak. Tersane İstanbul’da ise 4 müze, 120 ticari işletme ve toplam bin 500 yatak kapasiteli 4 otel faaliyete geçecek. 2 proje toplam 20 bin kişilik istihdam yaratacak. Belediye olarak 15 bin kişilik istihdamın Beyoğlu’nda ikamet edenlere ayrılması konusunda yatırımcılarla anlaştık. Çünkü bu projelerin yapıldığı yerlerde Haliç, Camialtı, Taşkızak tersaneleri ve askeri dikimevi gibi Kasımpaşa çevresindeki 30 bin insana istihdam yaratan tesisler vardı. Bu tesisler kalktığı için bir istihdam sorunu oluştu. Bu problemin üstesinden böyle geleceğiz” şeklinde konuştu.

Beyoğlu Belediyesi işe alım süreçlerinde aktif olacak

Galataport ve Tersane İstanbul’dan gelecek personel talebi için eğitimlere başladıklarını söyleyen Başkan Yıldız, “16 üniversite işbirliği yaparak sertifikalı aşçı, pastacı, lobi görevlisi gibi turizm sektörünün ihtiyaç duyduğu nitelikli personeller yetiştiriyoruz. Meslek sahibi olanları da ayrıca belgelendiriyoruz. Şu an elimizde binlerce kişinin CV’si var. Yakın zamanda açılmasını beklediğimiz Galataport ve Tersane İstanbul, ihtiyaç duyduğu personeli bize bildirecek. Biz de uygun adayları kendilerine ileteceğiz ve işe alım süreçleri başlayacak. Asgariden hesaplandığında bile Beyoğlu’nda ikamet eden 15 bin kişinin aylık 40 milyon TL kazanacağını hesaplıyoruz. Yıllık 500 milyondan fazla maaşın girdiği ilçemizde refah seviyesi de beraberinde yükselecek. En önemlisi de gençlerimiz nitelikli işlerde çalışacak” dedi.

İK Magazin

İK Magazin İş Dünyası İnsan Kaynakları Haber İçerik Platformu

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu