İnsan Kaynakları

Borusan’a Fırsat Eşitliği Sertifikası

Borusan Holding, KAGİDER'in iş yaşamında cinsiyet ayrımcılığını noktalamak için uyguladığı Fırsat Eşitliği Modeli sertifikasını aldı.

Borusan Holding, KAGİDER’in (Türkiye Kadın Girişimciler Derneği) Fırsat Eşitliği Modeli (FEM) sertifikasını almaya hak kazanan şirketler arasına dahil oldu.

KAGİDER’in iş yaşamında cinsiyet ayrımcılığına son vermek için Dünya Bankası’nın teknik desteği, PriceWaterhouseCoopers ve EY iş birliğiyle geliştirerek uyguladığı program eşit fırsatlar yaratmayı hedefliyor. Yıllardır toplumsal cinsiyet eşitliğini destekleyen çalışmalarıyla iş dünyasının öncüleri arasında yer alan Borusan Holding işe alım, eğitim, kariyer planlama, iletişim gibi alanlarda cinsiyet eşitliğini gözeten uygulamalarıyla öne çıkıyor.

FEM sertifikası için sıkı denetim

FEM sertifikası; işe alım, eğitim, kariyer planlama ve geliştirme gibi süreçlerdeki eşitsizlikleri saptamayı ve iş yaşamında cinsiyet ayrımcılığına dayalı yaklaşımlara son vermeyi hedefliyor. Bu program ile birlikte; iş yaşamında toplumsal cinsiyet eşitliğini teşvik etmek üzere özel sektöre destek olmak, istihdam ve kazançlarda eşitliği destekleyerek Türkiye iş gücünde kadının üretkenliğini artırmak, ayrıca iş dünyasında fırsat eşitliği prosedürlerini teşvik etmek amaçlanıyor.
FEM programı kapsamında kurumlarda bağımsız denetimden geçen birçok konu var. Yönetimin fırsat eşitliği konusundaki taahhüdü, işe alım ve seçmede fırsat eşitliği, eğitim fırsatlarına erişimde eşitlik, performans değerlendirme ve terfide fırsat eşitliği, kariyer destek uygulamaları, geribildirim ve şikayetlerin izlenmesi, iletişim ve kurumsal reklamlar bir bir denetleniyor.

Borusan Eşittir Platformu 

Borusan Eşittir, Borusan Grubu’nun toplumsal eşitlik platformunun genel adı. Kasım 2015’ten beri faaliyet gösteren platform, toplumsal rol ve algıların eşitliğe ve çeşitliliğe engel olmayacağı mutlu ve başarılı bir geleceği inşa etmeyi hedefliyor. Şirket yönetimleri tarafından desteklenen, hiyerarşik olmayan, herkese açık bir platformdur. Tüm Borusan Grup şirketlerinde yapılandırılmış olan “Borusan Eşittir Şirket Komiteleri” ile somut değişim gerçekleştirmeye yönelik faaliyetleri vardır.

Kentsel Dönüşüm

Editör

İnsan Kaynakları İçerikleri mail: editor@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu