İnsan Kaynakları

Çalışan Bağlılığı Trendleri Neler?

Çalışan bağlılığı nedir? Çalışan bağlılığı uygulamaları nasıl oluşturulur? İşte çalışan bağlılığı ile ilgili bilmeniz gerekenler;

Son yıllarda insan kaynaklarının önemli gündemi haline gelen çalışan bağlılığı konusunu ele aldık. Çalışan bağlılığı nedir? Çalışan bağlılığı nasıl sağlanır? Çalışan bağlılığı neden bu kadar önemli sorularını yanıtladık.

Çalışan bağlılığı nedir?

Çalışan bağlılığını açıklamadan önce müşteri bağlılığını açıklamak daha doğru olur. 1980 lerin başında pazarlama literatürüne giren müşteri sadakati(bağlılığı) kavramı Leonard Berry tarafından hizmet sektörü için kullanılmıştır. Müşteri bağlılığı, bir müşterinin belirli bir ürünü, hizmeti ya da markayı yeniden satın alması veya tutarlı bir şekilde o markayı diğer rakiplerine tercih ettiren duygular veya tutumlardır.

Çalışan bağlılığını açıklamadan önce müşteri bağlılığını açıklamamızın nedeni günümüzde müşteri bağlılığını oluşturan bileşenlerden en önemlisinin çalışan bağlılığı olmasından ileri geliyor.

Her şirket sattığı ürün veya hizmetin, tüketiciler tarafından sürekli ve benimsenerek tüketilmesini istiyor. Günümüz koşullarını düşündüğümüzde özellikle teknolojinin gelişmesiyle birlikte tüketiciler ürün veya hizmetleri karşılaştırmalı olarak çok kolay değerlendirebiliyor. Hemen her ürün ve hizmetin birden fazla güçlü rakibi bulunuyor. Bu nedenle tüketicilerin sevdiği ve bağlandığı markaları yaratmak öncelikle müşteri memnuniyeti yaratmaktan geçiyor. Peki müşteri memnuniyetini yaratacak kahramanlar sizce kimler?

Çalışan bağlılığı adından da anlaşılacağı gibi bir şirkette çalışan çalışanların, vizyon ve hedeflere inanmışlıklarını, kurdukları duygusal bağı ve nihayetinde o iş ve şirket için adanmışlıklarını anlatan kavram. Çalışan bağlılığı yüksek şirketlerde çalışanlar üzerilerine düşenden fazlasını yapmaya gayret ediyor. Araştırmalara göre çalışan bağlılığı yüksek şirketler, rakiplerine %20 daha fazla avantaj sağlıyor.

Çalışan bağlılığı neden önemli?

Şirketine bağlı çalışanlar bağlı müşteriler yaratır. PwC Çalışan Bağlılığı Araştırması”na göre; bağlılığı yüksek çalışanların iş performanslarının daha yüksek, devamsızlık oranları ve işten ayrılma eğilimlerinin daha düşük olduğu gözlemleniyor.

Müşteri olarak kendinizi düşünün; aradığınız çağrı merkezinde,  kahve aldığınız dükkanda, tatil için gittiğiniz otelde çalışanların sizinle olan iletişimi, verilen hizmetin kalitesi, söz konusu hizmetler için o markayı tercih etme nedeninizi oluşturabilir mi? Gittiğiniz bir mağazada görevlinin sizinle ilgiyle ilgileniyor olması, fikir vermesi, alternatif sunması o mağazadan ürün alma sebebiniz olabilir mi? Cevabınız evetse çalışan bağlılığının nedenini anlamış olduğunuzu düşünüyoruz.

Çalışan bağlılığı olan şirketlerde çalışanlar kendilerinden beklenenden fazlalarını gerçekleştirir. Bu da başarıyı artırır. Bu nedenle çalışan bağlılığını artırmak şirketin başarısını artırmak anlamına gelir.

Çalışan bağlılığı nasıl oluşturulur?

Çalışan bağlılığı oluşturmak uzun bir yolculuk. Çalışanların şirkete güvenmesi ve inanması ancak sürekli ve samimi uygulamalar ve tutarlı iletişim faaliyetlerinden geçiyor. Türkiye’de birçok şirkete çalışan bağlılığı iletişim süreçlerini tasarlayan TERFİ İç İletişim Ajansı Başkanı Mehmet Onur ile çalışan bağlılığı oluşturmanın püf noktalarını konuştuk.

Çalışan bağlılığı uygulamalarının şirketteki herkese dokunması ve tutarlı olması gerektiğini ifade eden Mehmet Onur, şirket başarısını bir puzzle ın parçalarına benzetiyor.

“Her şirketin kendine has bir iş yapış biçimi var. Organizasyonlar ve kültürler bu iş yapış biçimlerine göre kuruluyor. Zamanla çalışan beklentileri de bu iş yapış biçimi içerisinde şekilleniyor. Örneğin kimi çalışan için kurum içerisindeki eğitim faaliyetleri o kuruma bağlanma nedeni olurken, kimi çalışan için her ay yapılan düzenli happy hour etkinlikleri şirketi diğerlerinden ayrıştırıyor olabilir. Doğru hamleleri yapabilmek için şirketlerin çalışan bağlılığı uygulamalarını yapılandırmadan, çalışanlarını iyi tanıması enerjinin doğru yere harcanmasını sağlayacaktır.

Bir diğer konu ise tutarlılık. Bir çalışanın söz gelimi “benim şirketim milli değerlere bağlıdır” diyebilmesi için, şirketin yıl içerisindeki tüm bayramları kutluyor olması, bu günlerde gözle görülür biçimde sosyal etkileşim sağlaması, sosyal sorumluluk ve yardım faaliyetlerine katkıda bulunuyor olması, birlik ve beraberlik gerektiren zamanlarda fikir beyan etmesi gerekir. Algıyı oluşturmak ancak tutarlı ve sürdürülebilir faaliyetlerle mümkündür. Bu ve benzeri şekilde çalışanın zihninde oluşturmak istediğimiz “benim şirketim eğitimimi destekler” “burası eğlenceli bir iş yeridir” “burada başarı taktir edilir” gibi yargılar ve bütününde en çok çalışılmak istenen iş yeri algısı oluşturmak segmente edilmiş planlı bir iletişim aktivitesinin sonucu olarak gerçekleşebilir.”

Mehmet Onur’un söylediği gibi insan kaynakları olarak sunulan faydaların etkinliğini, faydalarını, fonksiyonlarını çalışanlara doğru anlatabilmek ve çalışanla şirket arasında duygusal bir bağ kurabilmek ancak sürdürülebilir bir iletişim ile mümkün. Tabiki bu iletişimin altında yatan konuların sanal olmaması koşuluyla. Her şirketin tümüyle mükemmel olması beklenemez ama her şirketin mutlaka olumlu yanları vardır. Size tavsiyemiz çalışan bağlılığı yaratmaya başlamadan önce güçlü yönlerinizi belirlemeniz. Sizin şirketiniz eğitim faaliyetlerini iyi yapamıyor olabilir ama başarı taktir ediliyordur.

Çalışan bağlılığı oluşturmak için en genel manada aşağıdaki başlıkları göz önünde bulundurun;

Çalışan bağlılığı trendleri;

Çalışan bağlılığını oluşturan birden fazla etken olabilir. En yaygın olanları;

  • Samimi çalışma ortamı,
  • Başarıların taktir edilmesi,
  • Adaletli ve şeffaf çalışma sistemi,
  • Motivasyon aktiviteleri,
  • Kişisel gelişimin desteklenmesi,

Gözle görülmese de yönetici çalışan ilişkilerinin çalışan bağlılığında oldukça büyük bir payının olduğunu gözden kaçırmayın. Son yıllarda çalışan bağlılığı oluşturmada en yüksek trendlerden birisi yönetici gelişim programları. Her yıl yüzlerce kişi şirketini sevdiği halde sadece yöneticisi ile anlaşamadığı için işinden ayrılıyor. Bu nedenle 360 değerlendirme, mentörlük, koçluk, yönetici gelişim programlarına, 1-1 toplantı seanslarına ağırlık vermeyi unutmayın. Yönetici kalitenizi ne kadar artırırsanız çalışan bağlılığınızı o kadar yükseltmiş olursunuz.

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu