İnsan Kaynakları

Çalışan Memnuniyeti için Neler Yapılabilir?

Çalışanlarınızın memnuniyetini arttırmak için uygulayabileceğiniz 3 kolay fikir.

Şirket içerisinde pozisyon ve departman fark etmeksizin çalışan herkesin memnuniyet düzeyi şirket başarısını büyük ölçüde etkilemektedir. Bu nedenle, günümüzde şirket performansının önemli bir bölümünü oluşturan çalışan memnuniyeti arttırmaya yönelik uygulamalara talep artışta.

Çalışan memnuniyeti nedir?

Şirket içerisinde insan kaynakları ve iç iletişim birimi tarafından sürekli ve sürdürülebilir bir biçimde planlanmış bir iletişim modeli ile çalışan bağlılığını arttırıcı faaliyetlerin bütününe çalışan memnuniyet uygulamaları denir. Çalışan memnuniyet uygulamaları çalışan memnuniyet anketi yapmakla başlamalıdır. Çalışanların görüşleri alınarak şeffaf ve yapıcı bir biçimde çalışanların beklentileri, şirketin olumlu olumsuz yanları öğrenilmeye çalışılır. Bu şekilde fırsat alanları belirlenir.

Çalışan memnuniyet anketi sonrası çalışan memnuniyetini arttırmak için neler yapılabilir?

Çalışan memnuniyetini yükseltmek için uygulayabileceğiniz 3 kolay fikir ise şunlar:

1. Takdir göstermekten çekinmeyin

Çalışanlarınızın emek harcayarak yaptığı işler sonuçlandığında “zaten görevi bu” veya “bunu yapmak için para alıyor” gibi düşüncelerle yaklaşmayın. Bunun yerine çalışanlarınızın yaptığı işleri sözlerinizle ya da davranışlarınızla takdir etmeye özen gösterin.

homeofisvemotivasyon042020

2. İlk günden itibaren yalnız bırakmayın

Birçok şirkette çalışanlar ilk iş günlerinde yalnızlık hissine kapılırlar. Tamamen yeni girilen bir ortam olmasının yanı sıra ilk günlerde İnsan Kaynakları tarafından yapılan oryantasyon sonrasında yeni çalışanlar yoğun evrak işlerine boğulur. İşe giriş belgeleri, ofis kartı, sağlık belgeleri derken ilk günler insanlarla tanışmak ve kaynaşmaktan çok koşturmayla geçer. Çalışan memnuniyetini arttırmak için çalışanlarınızın özellikle ilk iş günlerinde evrak işlerinden çok insanlar ve çevreyle tanışıp kaynaşmasına olanak sağlayın.

motivasyon

3. Yöneticilerinizi özenle seçin

Şirket yöneticilerini özenli seçmekte fayda var. Yöneticilerin çalışanlara motivasyon sağlayacağından emin olun. Birçok başarılı şirkette yöneticiler özellikle motivasyonu yüksek olan adaylar arasından seçiliyor. Bunun en büyük nedenlerinden bir tanesi motivasyonu yüksek olan yöneticilerin çalışanların motivasyonlarını da yüksek tutacak olmalarıdır.

Dünya Çapında Başarıya Ulaşmış 4 İşveren Markası Kampanyası

Kentsel Dönüşüm

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu