İnsan Kaynakları

Çalışanlar Ofise Dönmek Yerine İstifayı Tercih Ediyor

ManpowerGroup'un 2023 İş Gücü Trendleri Raporu'na göre pandemi, çalışanların tepkilerini ve beklentilerini derinden etkiledi. 

ManpowerGroup’un 2023 İş Gücü Trendleri Raporu yayımlandı. Çalışma hayatının geleceğini şekillendirecek 14 trendin yer aldığı “The New Human Age” (İnsanlığın Yeni Çağı) isimli çalışmada iş hayatının kurallarını değiştirecek ilginç bilgiler yer alıyor.

Rapor, her 10 Z Kuşağı çalışanından 7’si çalıştıkları şirketlerin çeşitlilik içeren ve kapsayıcı çalışma ortamı yaratma konusundaki ilerlemesinden memnun olmadığını ortaya koyuyor. Her 10 çalışandan 8’i pandeminin iş konusunda düşüncelerini etkilediğini ifade ediyor. Çalışanların yüzde 64’ü tam zamanlı olarak ofise dönmeleri gerekirse yeni bir iş aramayı düşüneceklerini vurguluyor. Teknoloji yeteneklerine talebin artmaya devam ettiğini de gösteren rapora göre 2022 yılının mart ayından bu yana işten çıkarılan 140 binden fazla teknoloji çalışanının yüzde 72’si üç ay içinde yeniden iş hayatına döndü.

İş Yaşam Dengesi Ön Planda

Çalışanlar artık “işle dolu bir yaşam değil, farklı alanlara dokunabilecekleri bir yaşam” istediklerini ifade ediyor. Çalışanların yüzde 81’i pandeminin iş konusunda düşüncelerini etkilediğini belirtiyor. Mevcut çalışanların yüzde 31’i, daha iyi bir iş ve yaşam dengesi sunması durumunda başka bir rol üstlenebileceklerinin altını çiziyor. Çalışanların yüzde 61’i ise zamana bağlı olmadan çalışmanın daha iyi bir iş-yaşam dengesi yarattığını belirtiyor. Yüzde 42’si bu yaklaşımın çalışmanın geleceği olduğunu düşünüyor.

Kentsel Dönüşüm

Editör

İnsan Kaynakları İçerikleri mail: editor@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu