Eşini Yanında Çalıştıran Eşe Teşvikle İlgili Detay

Son günlerde basında yer alan eşini yanında çalıştıran işveren kocalara teşvik başlıklı haberlerin daha doğru anlaşılabilmesi için açıklamakta fayda var. Söz konusu teşvik yeni değil. Hatta söz konusu teşvik eşini iş yerinde çalıştıracak kocalara özel de değil.

Aslında durum şu;

İşsizlik Sigortası Yasası’nın geçici 10’uncu maddesine göre; işe alındığı tarihten önceki altı ay veya daha fazla süreyle işsiz olan kadınlarla, 18-29 yaş arasındaki erkekleri işe alan işverenlere bir prim teşviği veriliyor. Bu teşvik zaten uzun süredir uygulanıyor. Hatta birçok işverenin bildiği ve yararlandığı önemli teşvikler arasında. Söz konusu koşulları sağlayan kadınların kocalarının yanında işe girmeleri halinde asgariden ücret için (1.777.50 X 20.5/100=) 364 lira, tavandan ücret üzerinden ise (13.331,25 X 20.5/100=) 2 bin 732 lira teşvik söz konusu oluyor.

Kocaya teşvikten yararlanmak için koşullar neler?

En az 6 aydır çalışmayan ve İŞKUR kaydı bulunan bayanlar için verilen teşvik sigorta primi işveren payının tamamı kadar oluyor. Bu teşviğin süresi İŞKUR kaydı bulunmayanlarda 24- 48 arasında değişirken İŞKUR kaydı bulunması halinde bu süreye ek 6 ay daha ekleniyor.  

Etiketler

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı