Gençlerin İş Hayatına İlk Adımı Konuşuldu

Emine Sabancı, katıldığı insan kaynakları televizyon programında Türkiye'nin en büyük varlıklarından birinin genç nüfusu olduğunu söyledi.

Ekotürk’te Mehmet Onur’un hazırlayıp sunduğu İşin Güzel Yanı Programı’na konuk olan Esas Sosyal Kurucular Kurulu Başkanı Emine Sabancı Kamışlı, Türkiye’deki eğitimli genç işsizliği ve sebeplerine değinerek bu konuda çözüm üretmek adına öncü bir program olan İlk Fırsat’ı anlattı. Türkiye’nin en büyük varlığının eğitilmiş genç nüfus olduğunun altını çizen Emine Sabancı Kamışlı, “Kimisinde altın madeni vardır, bizde eğitilmiş insan… Dolayısıyla biz eğitilmiş genç nüfusa yönelik bir program yapalım istedik. Sorunların ne olduğunu araştırırken işsizlik konusu ortaya çıktı. Diplomalı işsizlik oranı %36’larda, kadınlarda 45’lere kadar yükseliyor. Bu sebeple istihdam sağlayan bir program yaratmak istedik.” dedi.

İşsizliğin dünyanın her yerinde olduğunu ifade eden Emine Sabancı Kamışlı, “Ama benim gencim beni ilgilendiriyor. Ekonomik olarak işsizlik olabilir ancak işsizliğin başka sebepleri de var. Toplumların inkişafı için eğitim şart. Biz de bunu ülke olarak yapıyoruz; eğitim yatırımı yapıyoruz ancak mezun olunca işsiz kalıyorlar. Biz de dedik ki: ‘İş vardır, nerede olduğunu bulmak lazım.’ İlk Fırsat Programı böyle ortaya çıktı.”

“Fırsat eşitliği çok önemli”

Bir şirketin İK havuzunda en iyi üniversiteden mezunların yanı sıra az bilinen üniversitelerden mezunların da olması gerektiğini, ancak böyle geniş ve faydalı bir İK havuzu yaratılabileceğini söyleyen Emine Sabancı Kamışlı sözlerine şöyle devam etti: “İş dünyasındaki takımların birbirini tamamlaması lazım. Biz hep iyi üniversitelerden mezunları işe almak için havuzumuzu daraltıyoruz, hakikaten o işin hakkını verecek başka gençlere fırsat vermiyoruz. Bazı gençlerin CV’leri, bazı şirketlerin kapılarından bile giremiyor. Anadolu’nun daha az bilinen üniversitelerinden gelen gençlerde de cevherler var; bunları değerlendirmek lazım.”

“Bu jenerasyon ne bilmediğini bizden daha iyi biliyor”

Emine Sabancı Kamışlı, Mehmet Onur’un “Bu proje dolayısıyla yeni jenerasyonla iletişim halindesiniz. Onları sizin ağzınızdan dinleyebilir miyiz?” sorusuna ise şöyle cevap verdi: “Ben hakikaten çok şey öğrendim. Öyle bir jenerasyon geliyor ki, bu jenerasyon kumandasız televizyonu bilmiyor. Bizim jenerasyon böyle değildi. Ben 10 yaşındaydım eve televizyon geldiğinde, haftada bir yayın yapardı. Ama bu jenerasyonun elinin altında sonsuz bilgi var. Benim öğrendiğim en önemli şey, bu jenerasyonunun hayallerinin biz o yaştayken bizimkinden farklı olduğu. Biz ‘İşe gideceksin, çalışacaksın, para kazanacaksın’ derdik. Onlar ‘Ben mutlu olmak istiyorum, sosyal zamanıma da vakit ayırmak istiyorum. Daha kaliteli yaşayacağım. Benim hayallerim farklı.’ diyor. Çünkü devir değişti, biz de öğrendik ki onların hayaller farklı. Kısacası bizim için de bir eğitim süreciydi. Bu jenerasyon ne bilmediğini bizden daha iyi biliyor.”

Etiketler

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı