İnsan Kaynakları

Hamile Ayrımcılığına Ceza Kesildi

İşe alım sürecinde hamile olduğunu bildiren kadın yönetici adayını bu yüzden işe almayan nakliye şirketine para cezası kesildi.

K.N. isimli uluslararası bir nakliyat firmasının Türkiye’deki ofisine yönetici pozisyonu için iş başvurusunda bulunan G.İ.P., uzun bir işe alım süreci geçirdi. Başarılı geçen bu sürecin sonunda, insan kaynakları sorumlusu tarafından telefonla aranarak işe alındığı bildirildi. Ancak telefon görüşmesinde G.İ.P bu süreçte hamile olduğunu öğrendiğini bildirince şirketin tavrı değişti.

İnsan kaynakları sorumlusu, G.İ.P.’yi işe alındığını söyledikten bir gün sonra tekrar arayarak işe alım sürecinin olumsuz sonuçlandığını belirtti. Hamileliği nedeniyle bazı işlerin elinden gelemeyeceğini, işin süreklilik istediğini, hamilelik izninde yerini dolduracak birinin olmayacağı gibi nedenlerle sürecin olumsuz sonuçlandığını belirtti.

G.İ.P., ayrımcılığa uğradığı iddiasıyla Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu’na (TİHEK) başvuruda bulundu. TİHEK, nakliye şirketine ayrımcılık yaptığı gerekçesiyle 15 bin TL idari para cezası kesti.

 

Kentsel Dönüşüm

Editör

İnsan Kaynakları İçerikleri mail: editor@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu