HSBC ve HP Binlerce Personelini İşten Çıkaracak

HSBC Holding maliyetleri azaltmak için ,HP ise yeniden yapılandırma adı altında binlerce kişiyi işten çıkaracak. İşte detaylar...

Ekonomik yapılandırma, maliyeti azaltma derken bazı şirketler ilk iş olarak işçi çıkarımı yapıyorlar. HSBC ve HP’ de işçi çıkarımı yapan şirketler arasında yerini aldı.

HSBC Kaç Kişiyi İşten Çıkaracak?

The Financial Times gazetesinde yer alan habere göre HSBC Holding maliyetleri azaltmak hedefiyle birlikte 10.000 personeli işten çıkaracak.

Bu işten çıkarımlar HSBC’nin uzun yıllardan beri olan en iddialı maliyet azaltma girişimlerden biri olarak değerlendiriliyor ve işten çıkarmaların çoğunluğunun yüksek maaş alan pozisyonlardan uygulanacağı belirtiliyor.

HSBC’nin bu maliyet azaltma hamlesi ile yapacağı işten çıkarmaların bu ay sonunda açıklayacağı üçüncü çeyrek bilançoyla birlikte ilan edilebileceği söyleniyor.

HP Kaç Kişiyi İşten Çıkaracak?

ABD’li bilgisayar üreticisi HP ise yeniden yapılandırma politikası kapsamında personelinin %16’sını işten çıkaracak.

HP’nin yaptığı açıklamaya göre %16’lık dilim yaklaşık olarak 7.000 ila 9.000 kişinin işten çıkarılacağı anlamına geliyor.

HP’nin yeniden yapılandırma planı ile 2022 mali yılının sonuna kadar 1 milyar dolar brüt tasarruf sağlayacağı öngörülüyor.

Etiketler

Ilaydag

İş hayatı ve insan kaynakları ile ilgili çok çeşitli içerikler

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı