İnsan Kaynakları Sosyal Medya’da Daha Aktif

Şirketlerin insan kaynakları birimleri sosyal medya yönetimini farklı mecralarda sürdürüyor.

Son yıllarda giderek yaygınlaşan sosyal medya kullanımı ile tüm dünyada insanlar günlük ortalama 3 saatlerini sosyal mecralarda gezinerek harcıyorlar. Bu oran gençlerde 4, 20 yaş altında 6 saate kadar çıkabiliyor. İnsanların sosyal mecralarda vakit geçirmesi sosyal platformları pazarlama ve iletişim için de önemli mecralar haline getirdi. Hatta sosyal mecralar paylaşım platformları olmaktan çıkarak iş modellerine dönüştü.

İnsan kaynaklarının sosyal medyada facebook platformuyla başladığı iletişim yolculuğu Linkedin Instagram Youtube ve hatta Tiktok gibi mecralarda da giderek artan bir rekabetle devam ediyor. Peki şirketlerin insan kaynakları birimleri olarak sosyal medyada yer alması neden önemli? Türkiye’de pek çok markanın işveren markası iletişimi kapsamında sosyal medya insan kaynakları iletişimini yürüten işveren markası ajansı TERFİ‘nin Ajans Başkanı Mehmet Onur, özellikle Global Yetenek Krizi’nin yaşandığı şu günlerde insan kaynaklarının sosyal medya yönetimine her zamankinden çok daha fazla konsantre olmasını gerekliliğini dile getirerek şöyle konuştu;

Sosyal medya kullanımı insan kaynakları için neden önemli?

“Sosyal medya kullanımı arttıkça insan kaynakları birimlerinin hedef kitlesi adaylar da bu alanlarda daha fazla bulunur hale geldi. Artık tüm dünyada adaylar uzun uzun cv doldurmak ve iş başvurusu yapmak yerine niteliklerine uygun işin kendi ayaklarına gelmesini bekliyor. İş başvurusu yapmadan önce kendilerini uygun şirketleri bir süre takibe alarak şirketin kültürünü ve sosyal aktivitelerini takip ediyorlar. Öte yandan şirketler konvansiyonel yöntemlerle ilan yayınlayarak ancak sınırlı sayıda adaya ulaşabiliyor. Oysa sosyal platformlarda yaş cinsiyet nitelik lokasyon gibi pek çok kriteri filtreleyebilerek doğrudan potansiyel aday ile etkileşim kurma imkanına sahip oluyorlar. Global olarak yetenek krizinin en çok hissedildiği zamanlardan geçiyoruz. Bu dönemde adaya ulaşabilmek şirketi, çalışmalarını, kültürünü adaya doğru aktarabilmek uzun vadeli bir aday havuzu oluşturmak açısından da oldukça kıymetli. ”

Adaylar şirket kültürünü önemsiyor

Linkedin verilerine göre şirket kültürünün paylaşıldığı içerikler diğer içeriklere göre %67 daha fazla etkileşim alıyor. Veriler adayların şirketin ismi ve hacminden çok çalışma şartlarına, o şirkette kimlerin ve hangi koşullarda çalıştıklarıyla ilgileniyor. Şirketler de kariyer sayfalarının yönetimini işveren marka iletişimi stratejileriyle birleştirerek bu doğrultuda bir iletişim planı gerçekleştiriyor. İnsan kaynakları birimlerinin sosyal medyaya yaptıkları yatırım, uzun vadede işe alım maliyetlerini düşürürken pozisyon doldurma sürelerini de kısaltıyor.

İnsan kaynakları sosyal medya yönetimi

İnsan kaynakları sosyal medya yönetiminin pazarlama yaklaşımından farklı olarak insan kaynakları dinamiklerine uygun şekilde yapılması gerekliliğini belirten Onur, “Şirketlerin kariyer sayfaları en az kendi kurumsal sayfaları kadar önem taşıyor. Kariyer sayfalarını takip eden takipçiler şirketin hem potansiyel müşterisi hem de potansiyel adayları oluyor. Yani şirketlerin aday havuzları artık sosyal medya takipçileri diyebiliriz. Bu nedenle şirketlerin potansiyel adayların ilgisini çekecek, diğer şirketlerden kendini ayrıştırmasını sağlayacak sürekli ve tutarlı içerikler geliştirmeleri oldukça kritik” şeklinde konuştu.

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu