İnsan Kaynaklarının Gelişen Dünyada Dijitalleşme Yolculuğu

İnsan kaynakları dijitalleşme yolculuğuna nasıl başlamalı?

İş dünyasını şekillendiren yeniliklerin başında teknolojik dönüşüm, dijitalleşen ve değişen çalışma ortamına uyum sağlama gerekliliği geliyor. Öyle ki, bilgi teknolojileri çözümleri ve dijital uygulamalar kurumların fark yaratmaktan öte hayatta kalabilmek adına kullandığı araçlar haline gelmeye başladı bile.

Teknolojik gelişimler, önüne geçemeyeceğimiz ve ayak uydurmazsak yarıştan çekilmek zorunda kalacağımız değişimler halini aldı. Önümüzdeki birkaç yılı kapsayan çalışma hayatına dair öngörüler de bu dönüşümü tüm açıklığıyla gözler önüne sermekte;
Özellikle de insan kaynakları süreçlerine yatırım yapan kurumlarda, İnsan Kaynakları için organizasyon yapısında “İK Teknolojileri” birimleri oluşturuluyor. Bu sayede, İK teknolojilerinin sağladığı kolay raporlama, analiz, takip gibi mekanizmalar ile çalışanların bu konular için harcadıkları zaman ve enerjinin, stratejik birer iş ortağı olma yolunda harcanmasına olanak sağlayacağını düşünülüyor.

Bununla birlikte İnsan Kaynaklarının dijitalleşmesini sadece zaman ve enerji tasarrufu sağlayan araçlar olarak görmektense, stratejik kararlar alarak başvurulacak bir destek noktası olarak görebilmesi belki de kurumların kendi içinde fark yaratmasını sağlayacak bir kazanım olabilir.

Peki kurumlar bu kazanıma ya da yolculuğa nereden başlamalı? Öncelikle yapılması gereken, hedeflerin ve onlardan ne kadar uzakta olduğunun belirlenmesi olacaktır. Çalışanların ve yönetim ekibinin bu dönüşüme ne kadar hazır olduğunu tespit etmek ve gerekli aksiyonları almak kritik bir nokta olarak görülmekte, kurumu ve operasyonlarını iyileştirmek adına atılacak bir başka adım da çalışanların rutin gerekliliklerden sıyrılıp katma değer sağlayacak işlere odaklanmasına fırsat tanımak olacaktır. Tüm bu süreçten maksimum verimi alabilmek için çevrimiçi sistemlere ve sosyal medyaya da bir data kaynağı olarak bakmamız gerekir.

Ve en önemlisi tabi ki kurumların öncelikle bir amaç belirleyerek kendilerine “Dijitalleşen dünyada organizasyon olarak neredeyiz ve kendimizi bu süreçte nerede görmek istiyoruz?” sorularını sormaları gerekmektedir.

Eda Akar

Etiketler

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı