İnsan Kaynakları

İş Değiştirmek İçin İstifa Eden Çalışanı İşe Almayan İşveren Tazminat Ödeyecek

Bölge Adliye Mahkemesi, yeni işverene güvenerek işinden istifa eden personelin işe başlatılmaması halinde, kıdem tazminatı ile birlikte işe başlayana kadar doğan zararını işverenden talep edebileceğine karar verdi. 

Kendi rızasıyla ayrılan yani istifa eden işçinin kıdem tazminatı talep etme hakkı olmadığı bilinen bir durum. Ancak istifa edecekleri sevindirecek bir karar Bölge Adliye Mahkemesinden geldi. Yeni işverene güvenerek işinden istifa eden personelin işe başlatılmaması halinde, personelin mahrum kalınan kıdem tazminatı ile işe başlayana kadar doğan ücret alacağını işe almayan işverenden talep edebileceğine karar verdi.

Olayın geçmişi ise şöyle; çalıştığı iş yerinden, daha iyi şartlarda çalıştırılma vaadine inanarak istifa eden çalışan, istifa ettikten sonra vaat edilen pozisyonda işe alınmadı. Hem işinden hem tazminatından olan mağdur işçi İş Mahkemesi’ne dava açtı. Mahkeme, kıdem tazminatı ve diğer taleplerin kabulüne karar verdi. Davalı işveren kararı istinafa taşıdı.

Kararda şu şekilde açıklandı;

“Dava dosyasında yer alan icap ve kabul içeren ve HMK’nın 199 maddesine göre belge niteliğindeki içeriği inkar edilmeyen yazışmalara göre, davalının işinden istifasının istendiği ve davacının bu şekilde davrandığı ortadadır. Sözleşmenin imzası için istenen belgelerin sunulması ve göreve başlamasının bildirildiği ve bu aşamada işe alınmasından vazgeçildiğinden; davacının kıdem tazminat miktarı ile yeniden işe girdiği süre kadar ücret alacağına dayalı zararını tazminat olarak talep hakkı olup mahkemenin kararı isabetli bulunmuştur.”

 

Kentsel Dönüşüm

Editör

İnsan Kaynakları İçerikleri mail: editor@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu