İnsan Kaynakları

İşe Alım Süreçlerinde Aday Deneyimini İyileştirecek 4 Şey

İşe alım esnasında aday deneyimini daha iyi hale getirecek adımları sizin için derledik.

Aday deneyimi, işe alım teklifi ve süreçlerini de etkilemektedir. Örneğin iş teklifini reddeden adayların her on adaydan altısı bunun negatif geçen işe alım süreci ile alakalı olduğunu belirtiyor. Yani kötü bir adaya deneyimi, vakit ve para harcayarak bulduğunuz yeteneğin elinizden kaçmasına neden oluyor. Öte yandan olumsuz bir aday deneyimi düşük motivasyon, düşük performans ve bağlılığın düşük olmasına neden olabilir. Bu yüzden adayla temas edilen andan itibaren tüm süreçleri doğru şekilde ilerlemesi, şirketin geleceği için oldukça önemlidir. Yapılan bir araştırmaya göre aday deneyimi kötü olan her üç çalışandan birisi ilk üç ay içinde yeni iş aramaya başlıyor. Her beş adaydan birisi ise ilk yılını doldurmadan işten ayrılıyor. Peki aday deneyimi nasıl daha iyi hale getirilir?

Hızlı Geri Dönüş

Bir aday için iş arama süreci her zaman zorlu geçer. Özgeçmişler ve başvurularla geçen günler sonunda hiçbir geri dönüşün olmaması oldukça moral bozabilir. Bu yüzden hızlı geri dönüş aday deneyiminde fark yaratacak bir iyileştirmedir. Peki hızlı geri dönüşten kasıt nedir? Yapılan araştırmalara göre kendisini alanında yetkin gören adaylar dört gün içinde geri dönüş bekliyor.

Şeffaf Olun

İşe alım süreçlerinin nasıl ilerlediğini, değerlendirme ve mülakat takvimini adaylarla paylaşın. Her gün gelemeyen cevap karşısında stres yaşayan adayların stresini azaltacak ve aday deneyimine pozitif katkı sunacaktır.

Mülakat Sürecini Kolaylaştırın

Mülakatlardan önce şirketin kültürü, işleyişi gibi konularda bilgi edinebileceği kaynakları adayla paylaşın. Mülakattan önce hazırlanması gereken bir konu varsa bunu belirtin.

Teklif Süreci

Teklif mektubunu şirketinizin kültürünü yansıtacak bir şekilde tasarlamanız ve bu dilde yazmanız oldukça önemli. Yan hakların ve ücret bilgisinin verildiği bu süreçte adayın çekincelerini anlamak ve onları ortadan kaldırmak da oldukça önemli.

Kentsel Dönüşüm

Editör

İnsan Kaynakları İçerikleri mail: editor@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu