İnsan Kaynakları

İşsizlik Maaşı Uygulamasında Yenilik

Geçtiğimiz hafta açıklanan 100 günlük icraat programı kapsamında yapılacak düzenlemeler ve yeni uygulamalar listesinde, işsizlik ödeneğinden hak kazanma şartlarının esnetilmesi de yer aldı. 

Yapılacak olan yeni düzenlemelerle uygulanacak esneklik ile işsizlik sigortası fonunun temel kurallarında değişiklik yapılacak. İşsizlik maaşı alabilmek için çalışanın kendi isteği veya kusuru dışında işten çıkarılması ve son 3 yılda 600 günlük işsizlik sigortası prim ödemesi koşulları değişmeyecek, fakat mevcut yürürlükte olan uygulamada aranan son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olma şartı değişecek. Yürürlüğe girecek yeni uygulama ile sürekli çalışmış olma şartı yeniden tanımlanacak. 

Son 120 gündeki devamsızlık işleme alınmayacak

Mevcut uygulamada, iş akdi bitmeden önceki son 120 günde, eğer çalışan işe devamsızlık yaptıysa işsizlik maaşından yararlanamıyor. Yetkililer ise çalışan işe hala devam ediyor ise devamsızlığın istisna olarak kabul edilmesi gerektiğini belirtiyor. Yetkililerden gelen açıklamalara göre hizmet akdi devam ediyorsa son 120 günlük dönemde devamsızlık ettiğini gerekçesi ile birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirenlerin işsizlik maaşı alamaması durumu ortadan kaldırılacak ve yapılan yeni düzenlemelerle birlikte artık bu gibi durumlara maruz kalan çalışanlar da işsizlik maaşı alabilecek. 

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu