İnsan Kaynakları

Küçükken Hayali Kurulan Mesleklerin Kaçı Gerçekleşiyor?

Hayali kurulan mesleklerin ne kadarı gerçek hayatta karşılık buluyor?

Küçükken en çok sorulan sorulardan birisidir; “Büyüyünce ne olacaksın?” Her ne kadar bu cevap yaş aldıkça değişse de herkesin illaki büyüdüğünde yapmak istediği bir meslek olmuştur. Secretcv.com’da bu hayallerin gerçekleşme oranı ile ilgili bir araştırma gerçekleştirdi.

Meslek hayalleri ve gerçekleşme oranlarıyla ilgili yapılan ankette “Küçükken ne olmak isterdiniz?” ve “Şuandaki mesleğiniz nedir?” soruları soruldu. 1 Nisan – 19 Nisan 2016 tarihleri arasında Secretcv.com ana sayfası üzerinden yapılan anket çalışmasına 9.800 aday katıldı.

Ankete katılan adayın sadece %13’ü küçükken hayalini kurduğu mesleği yaptığını belirtti.

Küçükken En Çok Hayali Kurulan Meslekler Hangileri?

Verilen cevaplarda adayların küçükken %21’i öğretmen, %17’si Mühendis, %14’ü Doktor, %9’u Avukat olmak isterken; %5,5’i Pilot, %5’i İtfaiyeci, %4,5’i Polis, %4’ü Kuaför, %3,5’i Futbolcu ve Asker, %3’ü Sanatçı, %2’si, Astronot ve Veteriner, %1’i ise Bilim Adamı, Mimar ve Eczacı olmak istediğini belirtti.

Peki En Çok Hangi Meslek Çocukluk Hayallerini Gerçekleştirebiliyor?

Çocukluk hayalini gerçekleştiren adaylar incelendiğinde, özellikle mühendislerin hayallerine ulaşma konusunda en çok başarı gösterdiği gözüküyor. Diğer veriler ise şu şekilde;

– Çocukken mühendis olmak isteyen adayların %47’si şuanda mühendis olarak çalışıyor ya da mühendis olmak üzere eğitim görüyor.

– Çocukken öğretmen olmak isteyen adayların %12’si şuanda öğretmenlik mesleğini yapıyor.

– Ressam, sanatçı ya da oyuncu olmak isteyen adayların %8’i ise şuanda hayallerini gerçekleştirmiş durumda.

– Çocukken doktor olmak isteyen adayların %3’ü, avukat olmak isteyen adayların -%2’si, itfaiyeci olmak isteyen adayların %2’si şuandan hayal ettikleri meslekleri yapıyor.

 

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu