İnsan Kaynakları

Linktera’dan Genç Yeteneklere Teknoloji Alanında Kariyer Fırsatları

Linktera bu yıl sonuna kadar en az 40 kişiye istihdam sağlayacağını açıkladı. Projelerinde yetenekli genç mühendislere yer veren Linktera, düzenleyeceği MT programı kapsamında bilgisayar mühendisliği, endüstri mühendisliği, matematik, işletme gibi bölümlerden mezun olan adaylara kariyer imkanı sunacak.

Linktera İK Direktörü Duygu Uskun “Linktera, bünyesinde çalışacak kişilere şirketin geniş hizmet ağında yer alan farklı sektörleri tecrübe edebilme imkanı sunuyoruz. Bununla beraber, kendi iç dinamiklerinde de rotasyon imkanı olması nedeni ile farklı projelerde yer alabilme şansları da oluyor. Bu anlamda özellikle yeni mezunlar işin mutfağında yetişiyor diyebiliriz. Dubai’de açtığımız ofis üzerinden yurtdışında takip ettiğimiz fırsatlar odağında çalışanlarımıza uluslararası deneyim imkanı da sunmayı hedefliyoruz. Bir diğer önemsediğimiz konu LinkteraLABS ArGe ofisimiz bünyesinde oluşturduğumuz kurum içi girişimcilik programımız. Çalışanlarımız bilgi ve yetenekleriyle ürünleştirmeyi hayal ettikleri fikirlerini bu program çerçevesinde Linktera desteği ile hayata geçirebiliyor, kendi ürün/hizmetlerinin sahibi olabiliyorlar” dedi.

Teknoloji Alanında Cinsiyet Eşitliği Gurur Kaynağımız

Linktera’da çalışanların genel yaş ortalamasının 32 ve cinsiyet dağılımının ise %55 erkek %45 kadın olduğunu belirten Linktera İK Direktörü Duygu Uskun, “Hedefimiz bu dağılımı her zaman eşit ya da eşite yakın tutmak. İş alanı olarak dışardan bakıldığında erkek egemen gibi görünen bir sektörde Linktera olarak cinsiyet dağılımı konusunda önemli bir yerde olduğumuzu düşüyorum. Bilgi teknolojileri alanında neredeyse %50 cinsiyet eşitliğini yakalamış olmak insan kaynağı yönetimimiz açısından büyük bir gurur kaynağı oluyor” dedi. Uskun, aynı zamanda bulundukları sektörün yapısı itibari ile iş değişiklerinin yüksek oranda gerçekleştiğini ancak 9 yıllık bir şirket olmalarına rağmen 6-7 yıllık çalışanlara sahip olmanın mutluluk verici olduğunu, ortalamanın ise 2,5-3 yıl bandında seyrettiğini belirterek, bu oranı daha da yukarıya çekmek için içerdeki süreçlerin sürekli geliştirildiğini de belirtti.

Yetişmiş İnsan Kaynağı En Büyük İhtiyaç Olacak

Yeni mezunlara öncelikle mutlu olacakları ve kendilerini daha iyi hissedeceklerini düşündükleri alanlara yönelmelerini tavsiye eden Linktera İK Direktörü Duygu Uskun “Başarılı olmanın birinci kriteri yaptığın işi sevmektir. Diğer taraftan sadece bizim hizmet verdiğimiz alan olduğu için değil dünyanın gittiği ve ilerlediği yol itibariyle, teknoloji ve dijitalleşme odaklı alanlara yönelmelerini öneriyorum. Bir süredir çokça konuşulan büyük veri, yapay zeka, makine öğrenimi, robotik otomasyon gibi alanlarda sadece Türkiye’de değil dünyada da önümüzdeki dönemde yetişmiş insan kaynağı en büyük ihtiyaç olacak. Yeni mezunlar, kendilerine bu ve buna benzer teknolojileri kullanabilecek hatta üretebilecek şekilde bir kariyer yolu çizmeliler” şeklinde konuştu.

Dünyada İşlerin %90’ı Dijital Beceri Gerektiriyor

Üniversite eğitimi için kendisine hedef koymak isteyen gençlere bölümlerin isimlerine göre değil, gerçek içeriklerine ve üniversite sonrasındaki potansiyel iş alanlarını da gözeterek hedef koymaları gerektiğine dikkat çeken Uskun, hangi bölüm/meslek olursa olsun bugün dünyada işlerin %90’ının dijital beceri gerektirdiğini hatırlattı. Dünya standartlarındaki gereksinimleri karşılayacak şekilde kendini geliştirmenin önemine de vurgu yaparak, “Linktera gibi yazılım ve danışmanlık alanında kariyer hedefleyenlere, üniversitelerin bilgisayar mühendisliği, matematik, yönetim bilişim sistemleri, işletme, iktisat ve finans ile ilgili bölümleri önerebilirim” dedi.

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu