İnsan Kaynakları

Popülerleşen Uygulama: Haftada 4 Gün Çalışma

Yapılan işten maksimum verim alınması amacıyla şirketler haftada bir evden çalışma veya yaz saati uygulamaları derken artık yeni bir model gündeme gelmeye başladı. Bu model haftada 4 gün çalışma modeli.

Dijitalleşen dünyamızda yöneticiler yapılan işlerden alabileceklerin en iyisini, yani maksimum verim beklerken bir yandan da çalışan bağlılığı odak noktalarında tutmayı hedefliyorlar. Bu sebeple kâr elde etmek için yeni iş modelleri denerken, çalışanların rahatlığını ve tepkilerini de önemsiyorlar.

Son yıllara baktığımızda çalışanlar özelinde yan haklar, uzaktan çalışma sistemi, yaz tarifi uygulamaları derken birçok çalışma sistemine şahit oluyoruz. Bunlara ek olarak son zamanlarda pandemi ile birlikte adını sıkça duyduğumuz çalışma sistemi ise haftada 4 gün çalışma. Bu yöntemi uygulayan şirketler çalışanlardan hep olumlu geri dönüş almış ve şirkete olan bağlılıkları görünür seviyede artmış. Aynı zamanda kâr konusunda da hiçbir azalış yaşanmamış. Son aylarda yaşanılan ekonomik sıkıntılara ek olarak çalışan bağlılığını arttırmak için bu sistem işe yarar mı önümüzdeki günlerde göreceğiz. Gelin haftada 4 gün çalışma modeline geçen şirketlerin tecrübelerini inceleyelim;

Haftada 4 Gün Çalışan Şirketlerin Tecrübeleri Ne Yönde?

happy

Birçok şirket özellikle 4 günlük çalışma haftasını deneyerek iş-yaşam dengesini geliştirmenin yollarını arıyor; bu uygulama şimdilik yaygın olmasa da popülerliği gittikçe artıyor. İnsan Kaynakları Yönetimi Derneği’nin Nisan 2019’da yaptığı bir ankete göre; ankete katılan 60.000 ABD şirketinin %15’i haftada 32 saat ya da daha az bir çalışmayla 4 günlük bir çalışma haftası sağlıyor. Bu oran 2018’de %12, 2017’de %13’tü. Dahası, bu çalışma düzenine geçen şirketler verimlilikle ya da gelirde herhangi bir düşüş gözlemlemediklerini söylüyor.

  • Microsoft, Japonya’daki bir yan kuruluşunda düzenlediği ve ağustos boyunca her cuma ofislerini kapattığı bir denemenin sonuçlarını yayınladı. Şirket, uygulamanın verimliliği %40 artırdığını söyledi.
  • Hamburger zinciri Shake Shack mart ayında Las Vegas şubelerinde 4 günlük çalışma haftasını denemişti. Şimdi ise şirketin şubelerinden üçte biri bu çalışma düzenine geçiyor. Ceo Randy Garutti, 4 günlük programın henüz test aşamasında olmasına rağmen sonuçların umut vaat ettiğini söyledi.
  • Proje yönetimi yazılım şirketi Basecamp de yaz ayları boyunca (1 Mayıs-31 Ağustos) haftada 4 günlük çalışma programına geçiyor. Müşteri destek ekibinin lideri Chase Clemons, 32 saatlik çalışma haftasının, çalışanların en önemli görevlere odaklanmasını sağladığını söylüyor. “Hızlı çalışmakla alakalı değil, akıllıca çalışmakla alakalı,” diyor.
  • Emlak planlama hizmeti sağlayan Yeni Zelanda merkezli Perpetual Guardian‘ın kurucusu Andrew Barnes; dört günlük çalışma haftasının şimdiye kadarki en büyük destekçisi olabilir. Şirket 2018’de Yeni Zelandada’ki 240 çalışanın tümüne haftada bir gün ücretli izin verdi. Çalışanlar haftada 30 saat çalıştı, yine de aynı maaşı aldılar ve iş yükleri de aynı kaldı. Bu denemeden sonra şirket, ekip bağlılığının arttığını ve stresin azaldığını fark etti. Şirket geçtiğimiz Kasım’dan beri de bu çalışma programını uzun vadeli olarak uyguluyor.
  • Yazılım şirketi Wildbit de cuma günlerinin tatil olduğu bir denemeyi 2017 yılında yapmıştı. Kurucu ortak ve Ceo Natalie Nagale: “Zamanımızı kısıtlayarak kendimize meydan okuyoruz, her şeyi halletmek için 40 saatimiz olduğundan daha düşünceli ve önemli işler üretiyoruz,” dedi. Şirket, yılın daha yoğun dönemlerinde de uygulamak için programı denedi. Sonuç olarak;  destek ekibi üyelerinden bazılarına cuma yerine pazartesi günleri izin verdi ve tam gün tatil yerine daha kısa iş günleri uygulamaya yöneldi.

Kentsel Dönüşüm

Ilaydag

İş hayatı ve insan kaynakları ile ilgili çok çeşitli içerikler

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu