Sendikalı Çalışanı İşten Atan İşverene Hapis Cezası

HAK-İŞ Konfederasyonu‘na bağlı Öz İplik İş Sendikası, 2010 yılında Adıyaman’da bir tekstil fabrikasında örgütlenme çalışması başlattı. Örgütlenmeden haberdar olan işveren, sendikaya üye olan tüm çalışanların işine son verdi. İşten çıkarılan çalışanların bir kısmı sendika ile bağlarını koparıp yeniden çalışmaya başladı fakat 128 çalışan işine geri dönemedi. 

İşten çıkarılan çalışanlara destek veren Sendika’nın yönlendirmesi ile 12 çalışan işe iade davası açtı. Diğer çalışanlar ise dava açmaktan kaçındı. Dava açan 12 çalışan, 12 aylık brüt sendikal tazminat kazandı. 2012 yılında yürürlüğe giren Sendika ve Toplu İş Sözleşme Kanunu ile birlikte sendikal tazminat davasının işe iade davasıyla birlikte açılması gerekliliği ortadan kalkınca çıkarılan yeni yasa ile birlikte, mahkemelerin işverenin işe başlatması veya başlatmaması şartına bağlı olmaksızın tazminata karar verebilmesi netleşti. 

Dava açmayan çalışanlar da davacı oldu

12 çalışan açtıkları davayı kazanınca dava açmayan diğer çalışanlar davacı olmaya karar verdi. Dava açmayan çalışanlar sendikal tazminat talebiyle dava açtılar ve kazandılar. Çalışanların her birine 12 aylık brüt ücretleri tutarında tazminat ödenmeye başlandı. 

İşverene 77 kere hapis cezası

İşine son verilen 128 çalışan, sendika üyeliği sebebiyle işten çıkarıldıkları için işverene de dava açtılar. 128 çalışanın 51’i dava sürecinde şikayetlerini geri çekerken işveren, Adıyaman 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nin beş yıllık yargılama sürecinden sonra, 77 çalışanın sendikal haklarını kullanmasını engelleme suçundan 77 kere 6 ay hapis cezası aldı. Daha sonra cezalarda 6’da 1 oranında indirim yapıldı ve işverenin cezası 77 kere 5 ay hapis cezasına çevrildi. Fakat mahkeme, cezanın iki yıldan az olması ve işverenin daha önce 3 yıldan fazla hapis cezası olmaması sebebiyle cezanın ertelenmesini uygun gördü. Bölge adliye mahkemesi de aynı yönde karar çıkarırsa, fakat işveren 5 yıl içerisinde herhangi bir suç işlerse hapis cezasını çekmek durumunda kalacak. 

İşe iade davası ne zaman açılmalı?

Benzer durumlarda sendikal sebeplerle işten çıkarılan çalışanların bir ay içerisinde işe iade davası açması gerekiyor. Normal şartlarda işe iade davası açılabilmesi için mevcut iş yerinde en az 30 kişinin çalışıyor olması ve 6 ay kıdemin bulunması gerekiyor. Sendikal sebeple işten çıkarılan çalışanlar için de bu durum geçerliydi, fakat Anayasa Mahkemesi’nin 2014 yılında verdiği iptal kararı ile sendikal sebeple işten çıkarılan çalışanlarda bu şart kaldırıldı. 

Zaman aşımı 5 yıl

Sendikal sebeple işten çıkarılan çalışanın sendikal tazminatında daha önce 10 yıllık zaman aşımı uygulanıyordu, fakat 2017 yılının Ekim ayında yapılan değişiklerle iş sözleşmesinden kaynaklanan tüm tazminat alımlarında zaman aşımı süresi 5 yıla indirildi. Zaman aşımı süresi ile işin feshinden itibaren başlıyor.

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu