İnsan Kaynakları

Tükenmişlik Sendromu Evden Çalışma Trendini Sona mı Erdiriyor?

Geçtiğimiz hafta Linkedin'in açıkladığı verilere göre evden çalışma ilanlarının sayısında düşüş yaşandı.  

Pandemi süreciyle birlikte tüm dünyada yaygınlaşan esnek/remote çalışma düzeni, verilere göre popülerliğini kaybetmeye başladı. Linkedin’in açıkladığı verilere göre ABD’de uzaktan pozisyon ilanlarının payı, tüm ilanların yüzde 20’siyle zirveye ulaştığı Nisan ayından bu yana 5 puan azaldı.

Pandemi sonrasında birçok pozisyon için oldukça popüler hale gelen uzaktan çalışma modeli aynı zamanda yeni iş kollarının da gelişmesine katkı sundu. Fakat özellikle bu yıl küresel anlamda yaşanan krizler ve enflasyon, şirketleri pek çok açıdan zorlarken insan kaynakları alanında da yapısal kararlar almaya itti. Şirketler için öncesinde yarı zamanlı iş gücü veya uzaktan iş gücü yöntemiyle ofis masraflarının azaltılması mantıklı göründüyse de, performans anlamındaki kayıplar süreci tekrar başlangıç noktasına getirdi.

Twitter ‘ı satın alan Elon Musk’ın çalışanlara evden çalışmanın kabul edilemez olduğunu belirtmesiyle başlayan süreç, Amerikadaki bazı bankaların evden çalışma sistemini durdurmasıyla devam etti. Tüm bu gelişmeler yaşanırken sessiz istifa trendi şirketlerde baş gösterdi. Dünyanın pek çok ülkesinde ücretli çalışanlar, aldıkları ücret ve iş yoğunluğu karşılaştırmasından memnun olamadıkları için söz konusu işlerde bilerek veya bilmeyerek verimliliğini düşürdü. Bu da şirketlerin evden çalışma sistemini tekrardan gözden geçirmesine neden oldu.

Çalışanlarda yaşanan tükenmişlik sendromunun nedenleri neler?

Konuyla ilgili görüş belirten uzmanlar; ücretli çalışanların mevcut global konjoktür ve dalgalı ekonomik süreçler  dolayısıyla ücret dengelerinden memnun olmamaları nedeniyle bunalıma girdikleri, aldıkları ücret ve yapılan işin son 5 seneye oranla onları daha az tatmin edici hissettirdiği görüşünde. Özellikle sosyal mecralarda içerik üreticilerinin görece çok daha az efor sarf ederek yüksek meblağlar kazanması pek çok ücretli çalışanı sürekli işlerini bırakarak bu alanda bir şeyler yapmaya zorladı.

Evden çalışma sistemi tamamen sona erer mi?

Gelinen noktada ücret dengesizliği nedeniyle tatmin olmayan ve yeterli verimi veremeyen çalışanlar, çalışanların verimliliğinden tatmin olmayan işverenler sorunun kaynağını evden çalışma gibi görebiliyor. Bu da pek çok sektörde geri dönüşleri başlatabilir. Buna karşın tüm dünyada yetenek krizi de etkilerini oldukça fazla hissettirmeye devam ediyor. Evden çalışma konforuna alışmış, bu konuda kendi öz disiplinini sağlamış yetenekler ise ofisten çalışmaya hala soğuk bakıyor. Yakın gelecekte tamamen evden çalışma olmasa da hibrit çalışmaların uzun vadeli olacağı kesin olarak görülürken ofise dönüşlerin de hızlanacağını söylemek mümkün.

İLGİLİ HABERLER

Mercedes Formula 1’de Uzaktan Çalışma Sistemine Geçti

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu