İnsan Kaynakları

Vestel İşçileri: Artık Ölmek İstemiyoruz

Vestel üretim tesisinde Covid-19 sebebiyle meydana gelen ölümlerin ardından işçilerin "artık ölmek istemiyoruz" sitemleri sosyal medyada büyük yankı uyandırdı.

Son günlerde koronavirüs vaka sayılarının tekrar artması nedeniyle iş yerlerinde çalışan bir çok işçinin endişeleri de artmaya başladı. Endişelerin arttığı işyerlerinden biri de Vestel fabrikası oldu. Vestel’in Manisa’da bulunan üretim tesislerinde gelen ölüm haberleri nedeniyle işçilerin endişeleri artarken işçiler endişelerini sosyal medyaya taşıdı.

Vestel’in üretim tesisinin de yer aldığı Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde koronavirüs vaka sayılarının artışı ve ölümlerin yaşanması birçok işçinin büyük korku yaşadığı ve iş yerlerinde çalışmak istemediği söyleniyor. Vaka sayılarındaki artış çalışanları olduğu kadar ailelerini de endişelendiriyor. 20 bin kişinin çalıştığı Vestel fabrikasında 7 kişinin hayatını kaybetmesi ve gerekli önlemlerin yeterli düzeyde alınmaması iddialar arasında yer alırken çalışanlar hayatlarının riskte olması sebebiyle zorunlu olmayan üretim birimlerinin durdurulmasını talep ediyor.

Manisa Tabip Odası Başkanı Şahut Duran’ın geçtiğimiz günlerde yaptığı “Vestel’de vaka sayısı yaklaşık bin kişi” açıklamasının ardından Manisa Kadın Meclisi üyeleri Manisa Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü binasının önünde basın açıklaması yaptı. Vestel fabrikasının üretim tesislerinde 7 işçinin Covid-19 sebebiyle hayatını kaybettiği belirten Manisa Kadın Meclisi üyesi Semiha Hasgör, fabrikada tedbirlerin yeterli olmadığını belirterek, “Vestel işçileri ‘artık ölmek istemiyoruz’ diye haykırıyorlar. Bu konuda gereken tedbirler artırılsın” dedi.

Fabrikada 7 işçinin korona virüsünden hayatını kaybettiğini öne süren Hasgör şöyle konuştu:

 • Aylardır ufak tefek şikayetleri duyuyorduk. Ancak son günlerde hem sosyal medyada şikayetler konuşulmaya başladı.
 • Manisa Tabip Odası yaptığı açıklamada Vestel’deki vaka sayısının 1000 olduğunu ifade etti. Ayrıca iddialara göre 7 işçinin Covid-19 sebebiyle hayatını kaybettiği belirtiliyor.
 • Bize ‘Siz bunları nereden biliyorsunuz’ diye soruyorlar. Bunları fabrikada çalışan arkadaşlarımızdan, akrabalarımızdan, ailelerin ve işçilerin bile ulaşmasından biliyoruz.
 •  Fabrikada yaklaşık 20 bin işçi çalışıyor. Herkesin bir akrabası bu fabrikada çalışıyor. Vestel korona önlemleriyle ilgi fabrikanın belgesinin bulunduğu ifade ediyor. Biz buna inanmıyoruz.
 • Vestel işçileri ‘artık ölmek istemiyoruz’ diye haykırıyorlar. Manisa’da 10 tane milletvekili var. Fabrikada olanlarla ilgili neden bir açıklaması yok. Ama meclis tatilde işçiler ölüyor meclis tatilde.

“Kimseye Söylemeyin”

Kadın Meclisi üyesi Büşra Seyhan ise Vestel’de gerekli tedbirlerin alınmadığını belirterek fabrikada Covid-19 testi pozitif çıkan işçilere de ‘Sakın kimseye söylemeyin’ diye baskı yapıldığını öne sürdü.

Fabrikada işçilerin molasın 12 saat zorunlu olarak çalıştırıldığını ifade eden Seyhan şu ifadeleri kullandı:

 • Covid-19 testi pozitif çıkanlara ‘kimseye söylemeyin’ diye baskı yapılıyor. İşçilerin yemek ve çay molası yasaklanıyor.
 •  İşçiler molasız olarak günde 12 saat çalıştırılıyor. Tüm bunlar açığa çıkmasın diye, işçilere kendi gruplarında Vestel ile ilgili olumlu mesajlar paylaşılması için baskı yapılıyor.

“Zorunlu Olmayan Üretim Durdurulmalı”

İşçilerin ücretli izne gönderilerek Covid-19 testi yapılması gerektiğini vurgulayan Seyhan şunları söyledi:

 • Öncelikli olarak zorunlu olmayan üretim durdurulmalıdır. Tüm işçiler ücretli izne gönderilmeli ve Covid-19 testi yapılmalıdır.
 • Ancak işçiler için tüm tedbirler alındıktan, fabrika dezenfekte edildikten sonra üretime tekrar devam edilmelidir.
 • Sadece yöneticilerin çalışma alanları değil, tüm üretim ve çalışma alanları dezenfekte edilmelidir.
 • Çalışma saatleri 8 saate düşürülmelidir. Beslenme ve mola hakları sağlanmalıdır.

Vestel’in Tepkisi Ne Oldu?

Vestel yönetimi ilk aşamada sessiz kalmayı tercih etti. Daha sonra haberi ilk yapan Manisa Kulis’te hem iddialara yanıt verecek bir açıklamada bulundu hem de bu iddiaların yaşandığı Vestel City’yi gazetecilere açtı. Vestel Beyaz Eşya Genel Müdürü Erdal Haspolat fabrikasında meydana geldiği iddia edilen konularda gazetecilerden gelen soruları yanıtladı. Genel Müdür Haspolat, “1 Haziran’a kadar vaka yoktu. 35 bin kişinin çalıştığı bir yapıda ne yazık ki bugüne değin beş çalışanımızı kaybettik. Her türlü hijyen ve sağlık önlemlerini uyguladık, uygulamaya da devam ediyoruz.” dedi.

Manisa Kulis’te, “Vestel’den Şeffaf Bilgilendirme” başlığıyla yayınlanan haber Vestel yönetiminin fabrikayı yerel medyaya açıp sorularını yanıtlaması krizi yönetimi açısından olumlu karşılanmış. Vestel Üst Yönetiminin kamuoyuna Covid kriziyle ilgili ayrıca bir açıklama yapması bekleniyor.

Kentsel Dönüşüm

Ilaydag

İş hayatı ve insan kaynakları ile ilgili çok çeşitli içerikler

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu