İnsan Kaynakları

Vodafone Cinsiyet Eşitliğini Temel Alıyor

Vodafone Türkiye CEO'su Engin Aksoy, toplumsal cinsiyet eşitliği için herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini vurguladı ve cinsiyet eşitliği için Vodofone'da yapılan çalışmaları anlattı. 

Vodafone Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) Engin Aksoy ve Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Meltem Bakiler Şahin, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü öncesi kadın gazetecilerle bir araya gelerek şirketin her alanda kadınları destekleme stratejisine ilişkin açıklamalarda bulundular.

Güçlü toplum, güçlü kadınla mümkün diyen Aksoy, toplumsal cinsiyet eşitliği için herkesin elini taşın altına koymasının önemini vurguladı. Ayrıca cinsiyet eşitliği için aksiyon almayı sürdüreceklerini belirten Aksoy, “Bu konuda öncü olmayı ve elimizi taşın altına koymayı taahhüt ediyoruz.” dedi.

Cinsiyet Eşitliği Şirket Politika ve Stratejilerinin Temeli

Engin Aksoy, teknolojinin gücünü kullanarak kadınların toplumda daha fazla rol almasına ve kadınların güçlenmesine yönelik projeleri desteklediklerinin altını çizdi.Vodafone’da, iş süreçlerinden başlayarak toplumsal ve ekonomik hayatta fırsat eşitliği sağlama hedefiyle çalıştıklarını vurguladı.

Şirket politika ve stratejilerinde cinsiyet eşitliğini temel aldıklarını belirten Aksoy, şirkette herkesin eşit olanaklardan faydalanabildiği bir kurum kültürü yaratılmasına önem verdiklerini, bunun için hem şirket içinde hem de şirket dışında pek çok çalışmaları bulunduğunu söyledi.

İşe alımlarda aynı pozisyon için aday olan, eşit yetkinlik ve nitelikteki aday havuzunda yüzde 50-50 kadın-erkek eşitliği gözettiklerini aktaran Aksoy, şunları kaydetti:

‘Üst ve orta yönetimden ayrılan ya da rolü değişen yöneticilerin yerine kadın yöneticilerin yerleştirilmesini hedefliyoruz. Telekom sektöründe kadın çalışan oranı yüzde 30 iken, Vodafone’da bu oran yüzde 43. Vodafone Türkiye içinde
orta ve üst düzey yöneticilerimizin yüzde 31’i kadın. Vodafone Grubu olarak hedefimiz, 2030 yılına kadar tüm liderlik pozisyonlarında yüzde 40 kadın oranına ulaşmak. Vodafone Türkiye’de bu rakama yaklaştık, hedefimiz bu oranı da geçmek.’

Aksoy, Müşteri Hizmetleri birimi bünyesinde evden çalışma esasına dayalı yeni nesil çalışma sistemini geliştirdiklerini, bu çerçevede son 6 ayda işe aldıkları 250 kişinin yüzde 65’inin ev kadını olduğunu vurguladı.

3 bin 500 Ek İstihdam Hedefinde Öncelik Kadınların

Vodafone Türkiye CEO’su Aksoy, ‘Genel olarak önümüzdeki 3 yılda ağırlıklı olarak kadınları hedeflediğimiz 3 bin 500 ek istihdam yaratmayı hedefliyoruz. Kırmızı Işık uygulamamızı da sürekli geliştiriyoruz. Kırmızı Işık, kadınların şiddete maruz kaldığı anlarda, kolluk kuvvetleri ya da yakınlarına kolaylıkla haber verebilmesini sağlıyor. Bugüne kadar 358 bini aşkın kadınımız bu uygulamayı indirdi, aktif kullanım sayımız geçtiğimiz ay 2 bin 500.’ ifadelerine yer verdi.

Kentsel Dönüşüm

Editör

İnsan Kaynakları İçerikleri mail: editor@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu