Yeteneklerin Kalbine Giden Yol Mideden Geçer: Şirketler İçin Vejetaryenlik Rehberi

Yemekhane menüsüne yapacağınız ufak dokunuşlar şirketinizi daha cazip hale getirebilir. İşte vejetaryenlik hakkında bilmeniz gereken 5 şey;

Veganlık ve vejetaryenlik  hayvan haklarına saygı duyan insanlar arasında oldukça popülerleşmiş durumda. Peki şirketinizin yemekhanesi kendi yollarını seçmiş çalışanları memnun ediyor mu? Günümüzde cezaevlerinde bile vegan ve vejetaryen menüler bulunuyor. Ancak bazı şirketler vejetaryen çalışanlarını görmezden gelmeye devam ediyor. Bir vejetaryen için bakliyat ve sebze yemeklerinde bile tereyağı, et suyu gibi hayvansal gıdaların eksik olmadığı yemekhane menüleri ile mesainin en güzel anı olan öğle yemeği adeta işkenceye dönüşebilir. Oysa yemekhane menülerine yapılacak ufak bir dokunuşla çalışan mutluluğuna büyük katkı sağlanabilir. Yani aslında vejetaryenliğin ekmeğini yeme zamanı. Tabi tamamen organik ekmek. 🙂

Avrupa’da birçok şirket çalışanların davranış veya yaşam tarzı eğilimlerini çeşitlilik olarak kabul ediyor ve işveren markası stratejilerinin içerisine LGBT, vejetaryen, sosyal sorumluluk vs gibi ana başlıklarda iletişim faaliyetleri kurguluyorlar. Bu çeşitlilik ve kapsayıcılığın işveren markası düzeyinde neden önemsendiğini ise yapılan araştırmaların sonuçları açıklıyor. Belçika’da yapılan bir araştırmaya göre çeşitlilik ve dahil etme oranı yüksek şirketler diğerlerine göre adaylar tarafından daha çok tercih ediliyor.

Peki nedir bu vejetaryenlik diyorsanız vejetaryen beslenmenin farklı şeklini sizin için listeledik.

1-Vegan diyeti

Vegan beslenenler hayvanların etinden ve sütünden yararlanmayı kesinlikle reddeder. Hatta bal dahil olmak üzere hiçbir hayvansal gıda tüketmezler. Hatta çocuklarının öğretmenlerine bile eti senin kemiği benim demezler.

 

2- Ovo-vejetaryen beslenme

Yumurta hariç dışında hiçbir hayvansal gıda tüketmezler. Kahvaltı da kek de yumurtasız olmaz.

3- Lakto-ovo vejetaryen

Et yemeyen ancak yumurta ve süt gibi hayvansal gıdaları tüketen insanlar için kullanılır.

4- Lakto-vejetaryen

Et, balık, kümes hayvanları tüketilmez. Yumurta tüketimi de sonlandırılır. Ancak diğer süt ürünleri; yoğurt, peynir ve süt tüketilebilir.

5-Fleksitaryen beslenme

Sofrasından eti tamamen çıkartmak istemeyenler Fleksitaryen beslenme ile ara sıra et, balık veya kümes hayvanları tüketir. Ancak genel olarak sebze ağırlıklı beslenmeye çalışırlar. Et fiyatlarının sürekli yükseldiği için ülkece fleksitaryeniz denilebilir.

Editör

İnsan Kaynakları İçerikleri mail: editor@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu