İnsan Kaynakları

Yorglass İK Yönetiminde Yeni Anlayış ‘OKR’

Cam alanında üretim yapan Yorglass, İK yönetiminde 'Öğrenen ve Öğreten Organizasyon' ile hedeflerine ulaşıyor.

Endüstriyel cam işleme ve düz cam alanında üretim yapan Yorglass, insan kaynakları alanında yeni bir bakış açısı olan ‘Öğrenen ve Öğreten Organizasyon’ (OKR) sistemini geliştirdi.

Çalışan sayısını 2021’de yüzde 20 artıran Yorglass büyüme hedefine devam ederken, insan kaynakları alanında yeni adımlar atıyor. Yorglass İnsan Kaynakları Direktörü Zeynep Seyran Mısır, 2021’e yönelik hedeflerine yönelik İK Magazin’e yaptığı açıklamada “İK için yazdığımız ve en sevdiğim ilham verici OKR’miz ‘Öğrenen ve Öğreten Organizasyon Olmak’, temel bakış açımızı oluşturuyor.” dedi. 

Zeynep Seyran Mısır, şirketin İK alanındaki bakış açısını, anlayış ve yeniliklerini İK Magazin’e anlattı:

Yorglass 2021 yılını nasıl geçirdi?

Bizim için oldukça hareketli ve hareketli olduğu kadar da üretken bir yıldı. Değer kattığımız ürünlerimizi dünyada 60 ülkeye ulaştırırken iş yapış şeklimiz ile sektörümüze örnek olmaya devam ettik. Ticari büyümenin yanı sıra kaçınılmaz şekilde organizasyon olarak da büyüdük. 2020’den 2021’e çalışan sayımız yüzde 20 büyüme ile yaklaşık 1300 kişiye ulaştı.

Büyüme hızı ve motivasyonu ile bilinen bir organizasyon olarak gelecekte de her iki anlamda da büyümeye devam etmeyi hedefliyoruz. İnsan kaynakları açısından iş süreçlerimizin önceliğini 2021’de dijitalleşme oluşturdu.

Pandemi de aslında bu süreci hızlandırmak için vesile oldu. Amacımız, bağımsız güncel verilerle işe alım aşamalarından performans yönetimine, kariyer ve yetenek değerlendirmesinden ücretlendirme ve ödüllendirme sistemlerine kadar tüm insan kaynakları uygulamalarımızı uçtan uca, çevik, pratik ve en verimli şekilde yönetmekti. Tüm zinciri tamamlayarak bunu başardık.

yorglass ik direktoru zeynep seyran misir 02

Öğrenen ve öğreten organizasyon

Başarılı insan kaynakları uygulamalarınızın temelinde hangi bakış açısı yer alıyor?

2021 performans hedeflerimizi belirlerken İK için yazdığımız ve en sevdiğim ilham verici OKR’miz ‘Öğrenen ve Öğreten Organizasyon Olmak’, temel bakış açımızı oluşturuyor. Fazlasıyla hızlı ilerleyen teknoloji ile birlikte iş yapış biçimleri, ihtiyaçlar, talep ve beklentiler her gün her alanda farklılaşıyor, değişiyor.

Zaman bu kadar hızlı akarken size düşen ayak uydurmak için aynı hız ile harekete geçmek ve buna uyum sağlayacak ekipler eğitmek ve geliştirmek.

Her fikri hiçbir önyargı olmaksızın dinlemek ve ‘Acaba ne demek istiyor?’ diyerek üzerine düşünmek de çok sesliliğe verdiğimiz önemin bir göstergesi. Söyleyecek sözünüz var ise dinleneceğiniz yer Yorglass. Çünkü fikrini özgürce beyan eden, yaratıcılığına ket vurmayan her çalışanın başarılı olacağına inanıyoruz ve bu da organizasyonumuzun başarısı için ön şart.

İlerleme yönteminiz için neler söylersiniz?

Ana stratejilerimiz belirlendikten sonra en alt seviyeden en üst seviyeye kadar ekiplerin bir araya gelerek kendi OKR’lerini belirlemelerini bekliyoruz. Tabii bu aşamada OKR’ler ile Performans Yönetim Sistemi’ne geçişimizin büyük katkısı olduğuna da özellikle değinmek istiyorum.

Kariyer planlamasını, tek aşamalı bir süreç olmaktan çıkarıp birden fazla faktörden etkilenen ve şeffaf bir değerlendirme ile tüm icra kurulunun görüşleri alınarak hazırlanan bir yetenek havuzu yapısına dönüştürdük.

Yetenek havuzumuzu oluşturduktan sonra gelişim planları hazırlıyoruz. Peki havuzun dışında kalanlar? Her bir çalışanın üzerine eğildikçe potansiyeli ortaya çıkarabileceğimize inanıyoruz, bunun için de yapılandırılmış eğitim programları hazırlıyor, çalışanlar için yıllık takvim oluşturuyoruz. Aynı zamanda koçluk ve mentorluk süreçlerini aktif olarak uyguluyoruz.

OKR’yi detaylandırır mısınız, size ne gibi katkısı oldu?

2021 sene başında OKR’ler ile Performans Yönetim Sistemi’ne geçiş yaptık. En başta tüm çalışanlarımız çok net kendi yaptığı işin organizasyonun hangi ana hedefine hizmet ettiğini bilmekle beraber kendi yarattığı değeri de daha net görerek daha motive çalışıyor. Herkes OKR’ler ile konuşuyor. Yeni bir dil icat etmişiz gibi olduk organizasyon içerisinde. Aynı zamanda çapraz hedefler ile çalışanlar kendi hedeflerinin bir başka birimde görev yapan çalışma arkadaşının hangi hedefine olumlu veya olumsuz etki edebileceğini de öngörebiliyor. Bu anlamda içerideki iletişimi de artırmamıza fayda sağladı bu süreç diyebiliriz.

yorglass 01

Pandemi döneminde çalışanlara destek

Pandemi döneminde çalışanlarınız için neler yaptınız?

Pandeminin ortaya çıktığı andan itibaren evden çalışmayı hızlıca hayata geçirdik; dijital altyapımız buna müsaitti, etkin sonuçlar kaydettik. Çalışanlarımızın ve ailelerinin sağlığına verdiğimiz önemin göstergesi olarak sağlık kiti ve sağlıklı beslenmeye dikkat çekmek için meyve dağıtımı yaptık. Hijyen konusu pandemide dikkat edilmesi gereken en önemli unsurların başında yer alıyordu. Bu nedenle hijyenin önemini bir kez daha vurgulamak için çalışanlarımızın su faturalarını ödedik. Sağlıklı yaşamı desteklemek için online spor ve meditasyon organizasyonları gerçekleştirdik. Özellikle şirket içi potansiyellerimizin değerlendirilmesini öncelik edinerek çalışmalar gerçekleştirdik. İş yaşam dengesini koruyan bir çalışma ortamı oluşturmaya önem veriyoruz.

Succes Factor Dijital IK platformunun tüm modüllerini sırası ile devreye aldık, kariyer ve yetenek yönetimi, eğitim ve gelişim ile oryantasyon bunlardan sadece birkaçı… Bu dönemi kendi adımıza fırsata çevirmeye odaklandık. Ayrıca üretim çalışanlarımıza toplu iş sözleşmemizden bağımsız market çekleri, tüm çalışanlarımıza da yılbaşı paketleri dağıttık.

Pandemi olsa dahi özel günleri unutmadık ve bu özel günleri daha da özel kılmak için her birini sosyal sorumluluk bağışları ile destekledik; Anneler Günü, Babalar Günü ve Kadınlar Günü gibi özel günlerde çalışanlarımızın adına çeşitli STK’lara destek verdik. Bunlarla sınırlı kalmayıp en başta pazartesi sendromundan silkinerek hem yeni aya hem de yeni haftaya başlamak için ‘Pazartesiler Güzeldir’ hareketi başlattık. Aramıza yeni katılan aile üyelerimize verdiğimiz ‘Hoş geldin’ kitlerimizi yeniledik.

yorglass ik direktoru zeynep seyran misir 01Kadın çalışanlara fırsat eşitliği

İş dünyasının bir diğer önemli konusu kadın çalışanlar. Bu konuda neler yapıyorsunuz?

Tüm Yorglass çalışanlarıyla beraber sürdürülebilir bir geleceğin inşası için Birleşmiş Miletler Küresel İlkeler Sözleşmesi imzacısı olduk. Bu açıdan sektörümüzde tekiz. İmzaladığımız sözleşmeyle birlikte çalışma standartları alanında sürdürülebilir bir geleceği garanti altına alıyoruz. Ayrıca, Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi, Kadının Güçlendirilmesi Prensipleri’ne de imza attık. Sürdürülebilir bir sosyal kalkınmanın gerçekleşmesi için kadın istihdamının artırılması tüm sektörler için tartışmasız bir gerçek.

Bu bizim için bir ayrıcalık değil, standart bir kabul. Bu doğrultuda Yorglass, tüm çalışanlarını cinsiyetlerinden bağımsız profesyonel olarak değerlendirmeyi ilke edinir. Yorglass’ta önemli olan çalışanların gruba bağlılıkları, kurum kültürümüzü yaşama ve yaşatma şekilleri ile organizasyonumuza kattıkları değerdir. Dolayısıyla kariyer basamaklarını tırmanırken kadınlarımıza da erkek çalışanlarımız kadar eşit fırsatlar sunuyoruz demenin bir ayrıcalık olmadığını düşünüyorum. Hepimiz cinsiyetlerimizden önce eşit davranılmayı hak eden bireyleriz. Yorglass’ta her çalışan birdir.

Genç yeteneklere YorFuture

Yorglass’ta işe alınacaklarda aranan kriterleri nasıl sıralarsınız?

Genç yeteneklerin her birine kapımız açık. Her platformda göğsümüzü gererek bunu söylüyoruz. YorFuture isimli programımızı takip etmelerini öneriyorum. Sanayi alanında faaliyet gösteren güçlü bir organizasyon olarak ağırlıklı olarak mühendisler ile çalışıyoruz. Cam işinde de metalürji ve malzeme mühendisliği ile kimya mühendisliği daha ön plana çıkan dallar olmak ile beraber elbette bunlarla sınırlı değil.

İşe alımda en önemli kriter kültürel uyum. Yorglass ailesinin olmazsa olmazları ile uyum içinde çalışacak, etik değerlerimizden taviz vermeyecek, enerjik, inovasyona gönül veren herkes, tadı damağında kalacak başarı hikayelerini bizimle yazabilir. İş ilanlarımız için kariyer web sitemiz olan Careers Yorglass, Linkedin hesabımız ve Kariyer.net profilimiz takip edilebilir. Bu mecralardan çok fazla başvuru alıyoruz. Linkedin’den de doğrudan işe alım yöneticilerimizle iletişime geçmek mümkün.

2022 hedefiniz nedir, İK uygulamaları açısından neler yapacaksınız?

Her zaman değişime öncülük edenler arasında yer almak gurur verici ve daha fazlasını yapmak için sizi motive eden önemli bir faktör. Bu yolda devam etmek 2022 için de hedefimiz. Ana stratejimize doğrudan ve dolaylı yol ile hizmet edecek organizasyonumuzu geliştirecek inovatif projelerle fark yaratmaya devam etmek istiyoruz.

Esnek çalışma koşulları, 2022 OKR’lerinin güçlendirilmesi ve her bir OKR’nin hayata geçebilmesi için birimlerin ihtiyaçlarının doğru tespit edilmesi, çalışan deneyiminin güçlendirilerek artırılması, dış kaynaklı bir uygulama ile iç iletişimin oyunlaştırmayla güçlendirilmesi için çalışmalarımız şimdiden ajandamızda. Eminim, 2022’yi de hayata geçireceğimiz birçok yeni uygulama ile önceki yıllarda olduğu gibi yine başarıyla tamamlayacağız.

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin İş Dünyası İnsan Kaynakları Haber İçerik Platformu

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu