İnsan Kaynaklarıİş Dünyası

Zam Oranları Yeni İstifa Dalgasını Tetikleyebilir

Yeni bir araştırmaya göre zam döneminin gelmesi ile birlikte maaşında beklediği zammı alamayacak olan beyaz yakaların istifaya yakın oldukları ortaya çıktı. 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Haziran ayı enflasyon verilerine göre, emeklilere yüzde 24,73 oranında zam alacakları açıklandı. Yapılan bir araştırma zaten ekonomik dar boğazda olan ve mavi yaka ile neredeyse aynı miktarda maaş alan beyaz yaka çalışanların mevcut durumdan oldukça rahatsız olduğunu ortaya koydu. Her dört beyaz yakadan üçü maaşında beklediği zammı alamazsa daha iyi bir ücret için yeni iş arayacağını beyan etti. Uzmanlar düşük zam oranlarının yeni bir istifa dalgasının tetikleyecek olmasının yöneticileri oldukça zor durumda bıraktığını belirtiyor. Sıkılaşma politikaları yüzünde tasarruf etmeye çalışırken diğer taraftan çalışan maaşlarının yükselmesi ise birçok dengeyi alt üst edebileceği ifade edildi.

İstifa dalgasının aynı zamanda ülke genelinde bir yetenek krizine neden olacağı öngörülüyor. Yurt dışında çalışabilecek birçok yeteneğin mevcut ekonomik koşullar altında göçe sıcak baktığı ifade ediliyor. Başlayacak yeni beyin göçünün ise ülkedeki şirketleri oldukça zor durumda bırakacağı belirtiliyor.

Tek Çözüm Yan Haklar

Çalışan memnuniyetini artırmak için kariyer gelişim fırsatları, esnek çalışma koşulları ve diğer yan haklar gibi faktörlere de odaklanmanın bu süreci atlatmak için en iyi seçenek olduğu ifade ediliyor. Esnek yan hakların ve etkinliklerin ekonomik zorluk içinde olan çalışanların beklentilerini karşılamasa da motivasyon ve mutluluklarına katkı sunacağı ifade ediliyor.

Kentsel Dönüşüm

Editör

İnsan Kaynakları İçerikleri mail: editor@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu