İnsan Kaynakları

Zorla Çalıştırılan Uygurlu İşçiler İçin Apple ve Nike’a Çağrı

Çin'de fabrikalarda zorla çalıştırılan Uygurlular için Apple ve Nike gibi büyük şirketlere, üretilen parçaların kullanılmaması üzerine çağrıda bulundu.

Çin’in Şincan bölgesinde yaşayan Uygurlara karşı baskı politikaları yine gündemde. Avustralya Stratejik Politikalar Enstitüsü ve ABD Kongresi’nin hazırladığı raporlara göre binlerce Uygurlu ;Çin’in çeşitli bölgelerindeki fabrikalara götürülerek çalıştırılıyor ve 80 ünlü firma da bu fabrikalarda üretilen ürünleri kullanıyor.

Zorla çalıştırılan Uygur Türkleri için başlatılan kampanya kapsamında, aralarında Apple ve Nike’ın da yer aldığı çok sayıda büyük şirkete üretilen parçaları kullanmamaları için çağrı yapıldı.

  • Markalara yapılan çağrının ardından Nike ve diğer şirketler konuyu incelediklerini açıkladı. Nike, doğrudan Şincan’dan parça tedarik etmediklerini belirterek tüm tedarik zincirini ve işçi politikalarını incelemeye başladıklarını duyurdu.
  • Suçlamalara maruz kalan bir diğer marka olan Apple ise iddiaları araştırdıklarını ve ürünlerinde zorla çalıştırılan kişilerin emeğinin bulunmadığını dile getirdi.

Kentsel Dönüşüm

Ilaydag

İş hayatı ve insan kaynakları ile ilgili çok çeşitli içerikler

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu