İş Dünyası

2022’de Pazarlamaya Yön Verecek Trendler

2022'de küresel pazarlama trendleri neler olacak? Geride kalmak istemeyen firmalar ne yapmalı? Detaylar yazımızda.

Pazarlama ve müşteri deneyimi profesyonelleri ile üst düzey yöneticilere önümüzdeki 12-18 ayda ışık tutacak olan, insan, veri ve deneyimler başlıklarında ortaya koyulan 7 trendi içeren “Deloitte 2022 Küresel Pazarlama Trendleri” raporu yayımlandı. Rapor, “müşteri odaklılık ile büyüme” fikrine odaklandı.

Küresel ölçekte Türkiye’nin de dahil olduğu 19 ülkeden 11.500 tüketicinin ve 1.099 üst düzey yöneticinin katılımıyla gerçekleştirilen araştırmalar ile zenginleştirilen rapor, güveni geliştiren ve insan ihtiyaçlarını karşılayan müşteri deneyimlerinin tasarlanması ve büyüme için pazarlamanın itici güç olduğunun altını çiziyor.

Trendler

İnsan odaklı bir yaklaşım benimsemek

Raporun açılış trendleri diğer her şeye dayanak teşkil eden temeli inşa eder: Markanın hizmet ettiği insanlar.

Amaç ile büyümek: Hızlı büyüyen markalar salt fiyat ve kalite ile rekabet etmeyi bırakıp özgün ve karlılığın ötesine geçen bir amaçla var olduklarının taahhüdünü veriyorlar ve iletişimini yapıyorlar.

Kapsayıcı pazarlama: Toplulukların artan çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılık ihtiyaçlarına doğru yanıtı veremeyen organizasyonlar hem bugünün hem yarının müşterisini kaybetme riskiyle karşı karşıya.

Akıllı-yaratıcı motoru geliştirmek: Pazarlama profesyonellerinin kültür hızında hareket eden bir yetenek modeline ihtiyacı var. Bu da yaratıcı ve analitik yetenek gruplarını çevik bir anlayış ile entegre etmekle ve dışarıdaki yeteneklerden yeni formlarda yararlanmayı başarmakla mümkün.

Veri altyapısını oluşturmak


Kanalların yaygınlaşması sayısız veri kaynağının oluşmasına yol açtı. Ne var ki sayıca çok olan her zaman daha iyi değildir, hatta bazı durumlarda bugün mevcut olan yarın burada olmayabilir. Sonraki iki bölüm, giderek daha karmaşık hale gelen bu veri ortamında gezinirken kullanacağınız bir kılavuz sunuyor.

Çerezsiz bir dünyada müşterilerle buluşmak: Pazarlama profesyonelleri, üçüncü taraf çerezlerin gittikçe kullanılamaz hale geldiği bir dünya için, birinci taraf veri stratejilerinden başlayarak hazırlıklarını yapmalı.

İnsan odaklı veri deneyimi tasarımı: Birinci taraf veri stratejisi tek başına yeterli değil. İnsan odaklı bir veri deneyimi tasarlamak, verilerinin kullanımını yararlı bulan ve ürkütücü bulan bireyler arasındaki ince dengeyi gözetmeyi de gerektiriyor.

Dinamik deneyimleri tasarlamak

Müşteri deneyimi yol boyunca her adımın ulaşmak istediği zirve noktasıdır. Bu bakış açısıyla son iki bölüm, marka deneyimi ile müşterilerine dinamik çözümler sunmak isteyen markaların, bu isteklerini karşılamak üzere şeyi nasıl bir araya getirebileceğine ışık tutuyor.

Hibrit deneyimi güçlendirmek: Markalar dijital ve yüz yüze ortamları içeren hibrit deneyimlerin dinamik ve bütüncül olmasını sağlayabilmek için insan odaklı tasarım ilkelerini benimsemeli.

Müşteri hizmetlerinde yapay zeka ile çağ atlamak: Doğru zamanlı tekliflerin ve iyi satış sonrası hizmetlerin tüketicilerin satın alma kararları üzerinde önemli etkisi var. İnsan dokunuşu ile yapay zekayı entegre ederek her ikisinde de yeni açılımlar sağlanabilir.

Raporun tamamına ulaşmak için tıklayınız.

Kentsel Dönüşüm

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu