21. Yüzyıl Becerilerine Sahip Gençler İlk Fırsat’ta

Şevket Sabancı ve ailesinin sosyal yatırımlarını yöneten, Emine Sabancı Kamışlı’nın Başkanlığını yaptığı Esas Sosyal bünyesindeki İlk Fırsat Programı, okuldan işe geçişteki bu boşluğu doldurup gençleri daha donanımlı ve deneyimli hale getirmeyi amaçlayan İlk Fırsat, devlet üniversitelerinden yeni mezun gençlere, STK’ların iletişim, muhasebe, insan kaynakları, idari işler, satın alma, bilgi teknolojileri ve kaynak/iş geliştirme gibi birimlerinde, bir yıl tam zamanlı çalışma fırsatı sunuyor. İlk Fırsat Akademisi’nde, 250 saatin üzerinde eğitimlerle, iş dünyası için gerekli Dünya Ekonomik Forumu’nun önerdiği 21. yüzyıl Becerileri’ni kazanıyorlar. Esas Sosyal, gençlerin maaş giderlerini STK’lara hibe ediyor; Akademi masraflarını karşılıyor.

Her yıl binlerce genç üniversiteden mezun oluyor; iş dünyasına adım atmaya hazırlanıyor. İstatistiklere göre ülkemizde her 3 üniversite mezunu gençten 1’i mülakat aşamasına gelemeden bir yıldan fazla iş arayacak. Nedeni,  okullarının işverenlerin öncelikli listesinde yer almaması, istenilen deneyim ve referanslara sahip olmamaları.

Yaşanılan fırsat eşitsizliğinin nedenleri net: Son 15 yılda 100’den fazla üniversite açıldı; mezunlarının donanımı henüz işverenlerce bilinmiyor. Açılan her pozisyona binlerce başvuru geliyor, IK ekiplerinin çalışan sayısı ve yeni mezun alımına ayrılan bütçeler kısıtlı. Bu nedenle gençlerin potansiyellerini değerlendirmek yerine okul ismi ve ortalama en belirleyici kriter oluyor.

Katılımcılarının %97’si program sonrası istihdam ediliyor

2016’dan beri 5.500 başvuru arasından yeni mezunlara özel tasarlanmış, potansiyelin değerlendirildiği işe alım süreciyle, 60 gence 21 STK’da işbaşı deneyimi sağlandı. Katılımcıların %83’ü programı tamamlamadan iş teklifi aldı.  %97’si programı tamamladıktan sonraki üç ayda farklı sektörlerdeki 27 yerli ve yabancı kurumda işlerine başladı; Binder Seidman International, Boyner, Çelik Motor, EY,  Ferrero, PriceWaterhouseCoopers, Sanko Holding, Trendyol.com ve Topkapı Endüstri gibi şirketlerde çalışıyorlar.

İş deneyimine ve 21. yüzyıl becerilerine sahip gençler İlk Fırsat’ta!

2018 yılında İlk Fırsat’a seçilen 25 genç Aralık’ta programı tamamlayacak. Bir yıl boyunca tam zamanlı STK’ların özel sektörde karşılığı olan İnsan Kaynakları, İletişim, Mali ve İdari İşler, Muhasebe, Finans, IT ve Satın Alma birimlerinde iş deneyimi kazanmış ve iş dünyası için gerekli 21. Yüzyıl becerilerini edinmiş donanımlı bu 25 gence siz de kurumlarınızda bir fırsat verebilir, İnsan Kaynakları havuzunuzu çeşitlendirebilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı