İş Dünyası

65 Milyonu Aşkın Plastik Okyanuslara Karışmadan Toplanacak

Metro Türkiye Üst Yöneticisi Sinem Türüng, "Metro Türkiye olarak her zaman olduğu gibi gelecekte de insan odaklı, çevreye saygılı, yerel değerleri koruma anlayışıyla çalışmalarımıza tüm paydaşlarımızı da kapsayacak şekilde devam edeceğiz" dedi.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, perakende devi Metro, 2013 yılından bu yana dünya çapında kıyı bölgelerine odaklanarak geri dönüşüm ekosistemleri oluşturulmasına odaklanan sosyal girişim Plastic Bank ile uluslararası ve uzun dönemli bir iş birliği başlattı.

Metro Türkiye’nin açıklamasına göre, ilk yılında öncelikli olarak 1.000 tonun üzerinde plastik atığa denk gelen 65 milyonu aşkın plastik şişenin okyanuslara ulaşmadan önce toplanmasının hedeflendiği Metro Plastik Hareketi, Türkiye’nin de içinde yer aldığı 24 ülkede Metro müşterilerini, tedarikçilerini ve Plastic Bank’ı bir araya getiriyor.

Metro Türkiye’nin de dahil olduğu küresel plastik hareketi kapsamında dünya çapında daha sürdürülebilir ambalajlar sahip ürünlere odaklanılacak.

Ambalajlar üzerinde ek bilgiler eklenecek ve bu sayede müşterilerin bilinçli ve sürdürülebilir satın alma kararları vermesine olanak sağlanacak. Aynı zamanda, geri dönüşüm konusundaki farkındalığın da artması amaçlanacak. Bu sayede, satın alınan her bir kampanya ürünü ile Metro müşterileri ve katılım gösteren tedarikçiler, sosyal girişim Plastic Bank’ı da desteklemiş olacak.

25 ton plastik azaltıldı

Plastic Bank Kurucusu ve CEO’su David Katz, “Metro ve iş ortaklarıyla yaptığımız iş birliği, dünyadaki plastik atıkların okyanuslara ulaşmasının önlenmesine yardımcı oluyor. Bu hareketle birlikte markalar, tedarikçiler ve tüketiciler plastik ayak izlerini ölçebilecek ve buna göre hareket edebilecek. Bu sayede gezegenimiz için gerçek ve kalıcı bir değişim sağlamak üzere şeffaflık ve hesap verebilirlik artmış olacak.” değerlendirmesini yaptı.

Metro Türkiye, çevresel etkisi yüksek olan plastik ambalajların azaltılması çalışması kapsamında 2019 yılından bu yana yaklaşık 25 ton plastik azaltımı sağladı. Şirket, tek kullanımlık plastik ürünlere alternatif olarak geri dönüştürülebilir, biyoçözünür, kompostlanır veya tekrar kullanılabilir doğaya dost ürün çeşitliliğini de arttırdı.

Çevre dostu ürünler tercih ediliyor

Son olarak Ekim ayında “Şimdi Sıra Sizde” sloganı ile yayınladığı plastik kataloğunda ise, müşterileri için işletmelerinde de plastik atığını azaltma dönüşümünü başlatabilecekleri ürünlere yer veriyor. Metro Türkiye’nin kendi markalı ürünlerinin yanı sıra harekete katılan diğer markaların çevre dostu ürünlerinin de bulunduğu katalogda %100 geri dönüşüme uygun ambalajların kullanıldığı gıdadan, yüzde 90’ın üzerinde geri dönüştürülebilir ambalajların kullanıldığı kişisel bakım ve ev temizliğine kadar birçok ürün bulunuyor.

Kentsel Dönüşüm

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu