İş Dünyasıİnsan Kaynaklarıİşveren Markası

Almanya Haftada 4 Gün Çalışmaya Hazırlanıyor

Almanya'da 45 şirket şubat ayından itibaren haftada 4 gün çalışma sistemine pilot olarak geçti. 

Haftalık resmi çalışma saatlerinin en kısa olduğu ülkelerden birisi olan Almanya’da 45 şirket ve kuruluş şubat ayından itibaren haftada 4 gün çalışma sistemine denemek için geçiş yaptı.  Altı ay süreyle yapılacak uygulama sırasında maaşlarda herhangi bir kesinti olmadan çalışanlar haftada 4 gün çalışacak. Yeni uygulama çalışanlarda üretkenliği artırmayı hedeflerken, aynı zamanda daha iyi bir iş ve sosyal hayat dengesini de test etmeyi amaçlıyor.

Ülkedeki işçi sendikaları geçen nisan ayında işlerin korunmasına ve işten çıkarmaların önlenmesine yardımcı olacağını savunarak daha kısa çalışma haftası uygulamasını destekliyor. Son kamuoyu yoklamalarında da çalışanların yüzde 71’inin dört gün çalışma seçeneğine geçmeyi istediği ortaya çıkmıştı. Dünya Ekonomik Forumu’na (WEF) göre Almanya’da ortalama çalışma haftası 34,2 saat olarak ölçülmüş durumda.

Uzmanlar, “yaşam” için fazladan bir güne sahip olan çalışanların işlerine daha bağlı olduğunu, daha az hastalık izni aldığını ve daha az tükenmişlik yaşadığını ifade ediyor. İngiltere’de Şubat 2023’te yapılan bir çalışma dört günlük çalışma haftası pilot uygulamasının çalışanların memnuniyetini arttırdığı ve verimlilikte bir düşüş yaratmadığı raporlanmıştı.

Avrupa’da haftada dört gün çalışma sistemi birçok ülkede test aşamasında. Almanya’dan önce Belçika, İngiltere ve Portekiz’de de kısa çalışma haftasını pilot olarak uygulayan ülkeler arasında yer alıyor.

Kentsel Dönüşüm

Editör

İnsan Kaynakları İçerikleri mail: editor@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu