Amazon Türkiye’de Yeni İstihdam Yaratacak

Dünyanın e-ticaret devlerinden Amazon, Türkiye’de yeni atılımlarıyla istihdam yaratacak. Amazon’un Gebze’de kuracağı operasyon merkezinin binden fazla yeni istihdam sağlayacağı belirtiliyor.

Dünya gazetesinde Selenay Yağcı’nın haberine göre 3 yıl önce Türkiye pazarına giren Amazon, pandemiyle birlikte artan e-ticaret hacmi nedeniyle Türkiye’deki operasyonunu genişletiyor. Geçen yıl kullanıcılarına bedava ve hızlı teslimat hizmeti veren ‘Prime’ servisini Türkiye’ye taşıyan yeni bir adı daha atıyor. Şirket, Gebze’de yeni bir operasyon merkezi kuruyor. Bunun için de Ceva Logistics ile anlaştı.

Amazon’un Gebze’de kurulacak olan tesisinde Ceva Lojistik, ürünlerin depolanması, stok yönetimi ve dağıtımından sorumlu olacak. Yatırımla Gebze’de binden fazla yeni istihdam yaratılacağı ifade ediliyor.

Amazon, Türkiye’ye geldikten 1 yıl sonra satıcılar için kargo hizmetini de getirdi. Amazon’un bu anlamda 2 deposu bulunuyor. Söz konusu hizmetle satıcı adına ürünü muhafaza edip, paketleyip ve kargo işlemleriyle ilgileniyor. Türk girişimcilerle entegre bir şekilde çalışan servis, Amazon Türkiye bünyesindeki satıcıları önemli bir zahmetten kurtarıyor. Hızlı teslimat için İstanbul’un Avrupa yakasına da yatırım yapacağı konuşuluyor.

Yeni depo için anlaştığı Ceva Logistics, üçüncü parti lojistik hizmetleri alanında büyük ya da orta ölçekli ulusal ve çokuluslu şirketler için nakliye ve tedarik zinciri çözümleri sağlıyor. Şirketin, 160’ı aşkın ülkede binden fazla tesisinde 78 bin çalışanı bulunuyor. Ceva Logistics’in hem Kontrat Lojistiği hem de Navlun Yönetimi alanlarında geniş bir hizmet yelpazesi var.

Ayrıca Amazon Türkiye, bu hafta gıda ve içecek kategorisi açarak, market alanına da giriş yapmıştı. Kategoride konserve gıdadan alkolsüz içeceklere, atıştırmalıklardan makarna ve baklagillere kadar binlerce çeşit ürün yer alıyor.

İK Magazin

İK Magazin İş Dünyası İnsan Kaynakları Haber İçerik Platformu

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu