Amazon’dan 350 Bin Çalışanı İçin Eşit Asgari Ücret Kararı

ABD merkezli e-ticaret şirketi Amazon, Amerikalı çalışanlar için asgari ücreti gelecek aydan itibaren saatte 15 dolara çıkaracağını açıkladı. Şirketten yapılan açıklamada, yeni asgari ücret tarifesinin tam zamanlı, yarı zamanlı, geçici ve mevsimlik mesai yapan tüm çalışanları kapsayacağı kaydedildi. 

Amazon, ABD’de çevrimiçi ticaret ağı için dağıtım merkezi işlevi gören dev malzeme depoları yanında Whole Foods gibi bazı perakende zincirlerini de işletiyor.

Ülkede yaklaşık 350 bin kişi istihdam eden şirket bugüne dek farklı eyaletlerdeki çalışanlarına farklı asgari ücret uyguluyordu. Örneğin Teksas eyaletine bağlı Austin şehrindeki malzeme deposunda çalışan bir işçi saatte 10 dolar kazanırken, New Jersey eyaletine bağlı Robinsville şehrinde çalışan bir işçi saate 13.5 dolar kazanıyordu.

Geçen yıl için Amazon’daki ortalama saatlik ücret ise 28.4 dolar olarak gerçekleşmişti. Federal asgari ücretin saatte 7.5 dolar olduğu ABD’de her eyalet kendi asgari ücret düzeyini belirleme yetkisine sahip bulunuyor. Amazon aldığı bu karar ile çalışanları arasındaki ücret farklılıklarını da ortadan kaldırmayı hedefliyor.

110 milyar doları aşian servetiyle dünyanın en zengin kişisi olan Jeff Bezos’un kuruduğu ve geçtiğimiz haftalarda Türkiye’de de e-ticaret pazarına resmen giriş yapan Amazon’un dünya genelindeki çalışan sayısı ise 575 bini aşıyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı