İş Dünyası

Aşı Yaptırmak İstemeyen 153 Çalışan İşten Çıkarıldı

Kovid-19 aşısı yaptırmak istemeyen 153 çalışanın iş akdi feshedildi. Yapılan açıklamaya göre iş akdi feshedilse de aşısını yaptıran çalışanın işe tekrar geri alındığı ifade edildi.

İşletmeler çalışanlarına aşıyı zorunlu kılabilir mi? Aşı olmayan çalışan işten atılabilir mi? İş dünyası ve hukukçular bu soruları tartışırken hızlı karar alıp uygulayanlar da var. ABD’nin Teksas eyaletine bağlı Houston şehrindeki bir hastanede, KOVID-19 aşısı yaptırmak istemeyen 153 çalışan işten çıkarıldı.

Houston Methodist Hastanesi sözcüsü Gale Smith, KOVID-19 aşısı yaptırmayı reddettiği için açığa alınan 200 çalışandan 153’ünün işten çıkarıldığını duyurdu. Sözcü, hastane yönetiminin, çalışanlara 7 Haziran’a kadar KOVID-19 aşısı yaptırmalarını zorunlu kıldığını, yaptırmayanların önce açığa alındığını, reddetmenin devam etmesi üzerine iş akitlerinin feshedildiğini açıkladı. Açığa alınan çalışanlardan KOVID-19 aşılarını yaptıranların ise geri dönmesine izin verildiğinin altı çizildi.

Haziran başında, Houston Methodist hastanesinden bir grup çalışan, yönetimin getirdiği zorunlu aşı politikasını hastane dışında düzenledikleri gösteride protesto etmiş, “kobay” olmaya zorlandıklarını savunmuştu.

Kaiser Aile Vakfı tarafından Mart 2021’de yaptırılan bir ankette, ABD genelinde, COVID-19 aşısını olmaya ilk hak kazanan kesim olmalarına rağmen, bilinmeyen muhtemel yan etkileri endişesi nedeniyle sağlık çalışanlarının yüzde 48’inin aşı olmaktan çekindiği ortaya çıkmıştı.

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin İş Dünyası İnsan Kaynakları Haber İçerik Platformu

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu