İş Dünyası

Aşı Yaptırmayan Banka Çalışanları Ofislere Alınmayacak

Kitlesel aşılama çalışmaları hızla devam ederken bankalar çalışanlarına aşı olmaları yolunda uyarıda bulunuyor. Sektör, çalışanlarına aşıyı zorunlu kılmaya hazırlanıyor.

Koronavirüs tedbirleri, kitlesel aşı çalışmaları ve gelinen son noktada ise normalleşmeye yönelik atılan adımlar çalışma hayatında yeni kuralları da beraberinde getiriyor. Bankacılık sektöründe çalışanlar için aşının zorunlu olması gündeme geldi. Kimi bankalar bu konuda kararlarını açıkladılar bile. Morgan Stanley, aşı yaptırmayan çalışanın ofise alınmayacağını duyurdu.

Dünya bankacılık sisteminde önde gelen kuruluşlardan JPMorgan, çalışanlarını aşı olmaları gerektiği konusunda uyardı. Diğer yatırım bankaları da ‘aşı’ karalarını açıkladı. JPMorgan Chase & Co., binlerce personeli güvende tutma çabalarını hızlandırma çalışmalarının, çalışanların Kovid-19 virüsüne karşı aşılanmasını gerektirebileceğini bildirdi.

CEO Jamie Dimon ve operasyon komitesinin diğer üyeleri, banka çalışanlarına bu ayın sonuna kadar aşı durumları hakkında bir anket doldurmaları talimatı verdi.

Personele yönelik yapılan açıklamada, “Ofise dönüş için uygun şekilde hazırlanabilmemiz ve yönetebilmemiz için bu bilgileri girmeniz gerekiyor. Gelecekte, tüm çalışanların yasal gerekliliklere ve tıbbi veya dini düzenlemelere uygun bir Kovid-19 aşısı olmasını zorunlu kılabiliriz.” dendi.

Goldman Sachs bankacılarına, bu ayın başlarında masalarına dönmeden önce aşı durumlarını bildirmeleri talimatı verildi.

Aralık ayında, federal bir kurum olan ABD Eşit İstihdam Fırsatı Komisyonu, firmaların aşılanmamış personeli, işyerlerinden men etmesine izin verdi. Barclays’in CEO’su Jes Staley, Şubat ayında evden çalışmanın “sürdürülemez” olduğunu söylemişti.

Aşı olmayan ofise alınmayacak

ABD’li yatırım bankası Morgan Stanley, 1 Temmuz’a kadar aşı doğrulaması yapmayan personeli 12 Temmuz’dan itibaren ofise almayacaklarını duyurdu.

Wall Street devi Morgan Stanley’nin çalışanları ve müşterilerinin, Kovid’e karşı tam aşıları olmamaları halinde New York ofislerine girmeleri yasaklayacak.

Karar, Kovid ile ilgili diğer kuralların kaldırılmasına izin vermeyi amaçlayan bir hareketle önümüzdeki ay yürürlüğe girecek. Geçen hafta, yatırım bankasının genel müdürü işçileri ofise dönmeye çağırdı.
Morgan Stanley, kurumsal menkul kıymetler ve varlık yönetimi de dahil olmak üzere bazı departmanlarda “yalnızca aşı” olarak adlandırılan çalışma alanlarını zaten uygulamıştı. Bu ayın başlarında, Morgan Stanley CEO’su James Gorman, “New York’ta bir restorana gidebilirsen, ofise gelebilirsin” demişti.

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin İş Dünyası İnsan Kaynakları Haber İçerik Platformu

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu