İş Dünyası

Başarılı iş Hayatı İçin Kaygıları Bir Kenara Bırakın

İş bulabilir miyim, işten atılır mıyım gibi sorunların kaygıyı tetiklediğini ve çalışma veriminizi düşürdüğünü biliyor muydunuz?  

Öncelikle ne istediğinizi bir düşünün, olduğunuz yerden mutlu musunuz, yapmak istediğiniz iş bu mu? Bu sorulara çözüm bulduktan sonra ilerlemelisiniz. Var olduğunuz yerden memnunsanız sizi üzen, strese sokan durumları düşünmelisiniz. Sizi strese sokan bir durum aynı konumda çalışan birini etkilemeyebilir bu nedenle sadece kendi düşüncenize yoğunlaşın. Burada önemli olan bir konu, stres ve kaygının birbirine karıştırılmaması. Stres kaygıya yol açan bir etkendir. İşte bu aşamada sizin stres ile başa çıkma beceriniz önem kazanır.

Stres ile başa çıkma adına neler yapılabilir?

İşte bu noktadan hareketle;

 

Olumlu düşünün:

Böyle düşünmek pozitif duygularınızı ortaya çıkarır. Güne iyi başlamak adına “İyiyim, hoşum, keyifliyim” gibi motive edici kelimeler kullanın.

thin 02.18

 

Öz benliğinizin farkına varın:

Kendinize olan güveniniz ve inancınızı artırmak önemli. Bu noktada güçlü ve gelişime açık olan yönlerinizi keşfedip, kullanın.

tgif when your boss tells you can leave early on friday tina dey liz lemon 30 rock running

 

İşlerinizi ertelemeyin:

İşler ertelendikçe beyinde daha fazla yer eder ve yapması zorlaşabilir. Sizi sıkıntıya sokmaması ve işlerinizin birikmemesi adına işlerinizi vaktinde bitirmelisiniz. İşlerinizin tamamlanması size haz verecek.

. .02 .18

 

Esnek olun:

Kurallarının sıkı olduğu bir kurumda çalışıyor olabilirsiniz, bu sizi bir kalıba sokmasın. Ona ayak uydurmaya çalışın ve onları yapmaya karşı kendinizi zorunlu hissetmeyin.

. . .02 .18

 

Planlı olun: İşlerinizi önem sırasına göre belirleyin. Öncelikli ve önemli işlerinizi önce bitirmeye çalışın. İşlerinizin daha hızlı ve düzenli aktığını göreceksiniz.

giphy

 

Hatalarınızdan ders çıkartın: Yaptığınız hatalara takılıp kalmayın. Onlara sizin için tecrübe ve bir daha yapılmaması gereken bir şey gözüyle bakın. Zaman geçtikçe hatalarınıza takılmadığınızı ve sizi başaramıyorum kaygısından uzaklaştırdığını göreceksiniz. 

YellowUnfoldedGosling size restricted

 

 Bu noktaları başardıktan sonra kaygı probleminizin çoğunu aştığınızı ya da tamamen ortadan kalktığını göreceksiniz. Artık kontrol sizin elinizde…

 

 

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu