İş Dünyası

Çalışanlar Tatil Sürelerini Kısalttı

Avansas tarafından yapılan araştırmaya göre geçen yıl yaz tatili için 8 gün ayıran çalışanlar, bu yıl yaz tatili için 5-6 gün süre ayırdığını paylaştı.

Türkiye genelinde 700’e yakın iş yerinin katılımıyla gerçekleştirilen araştırma sonuçlarına göre, artan maliyetlerle birlikte çalışanların yüzde 36’sı yıllık bütçelerinin yüzde 6 ila 10’unu tatil için ayırdıklarını belirtti.

Araştırma sonuçlarına göre planlanan tatil sıklığını azaltmak ve konaklama yerini değiştirmek gibi diğer uygulamaların da çalışanlar tarafından tercih edildiği kaydedildi. Geçtiğimiz yıl yapılan araştırmada çalışanlar, yaklaşık olarak 8 gün tatil yapacaklarını belirtirken, bu yıl araştırmaya katılanların büyük bir kısmı yaz tatili için 5-6 günlük süre ayırdığını paylaştı.

ÇALIŞANLAR KURBAN BAYRAMI TATİLİNİ BEKLİYOR

Araştırma sonuçlarına göre yaklaşan kurban bayramı tatili için her 100 çalışandan 32’si Kurban Bayramı’nda tatile çıkmayı planlarken, en çok tercih edilen lokasyonlar Antalya, Muğla, İzmir, Balıkesir, Aydın ve Çanakkale oldu.

100 ÇALIŞANDAN 64’Ü OTEL TERCİH EDİYOR

Araştırma çıktılarına göre çalışanların tatil konaklama seçeneklerinde “otel” ilk sırada yer almaya devam etti. Bununla birlikte son yıllarda gözde tatil seçenekleri arasında yer alan kamp seçeneği de çalışanların tercihleri arasındaki yükselişini sürdürdü. Araştırmaya katılan çalışanların yaklaşık yüzde 12’si yaz tatilini kampta geçireceğini ifade ederken, her dört çalışandan biri ise aile/arkadaş evinde tatil yapacağını aktardı.

“Yurtdışında hangi bölgede tatil planlıyorsunuz?” sorusuna çalışanların yüzde 34’ü Yunanistan yanıtını verirken İtalya, Almanya ve Bulgaristan, Yunanistan diğer tercih edilen ülkeler olarak sıralandı.

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu