İş Dünyasıİnsan Kaynakları

Deepfake Teknolojisi Şirketleri Alarma Geçirdi

Deepfake teknolojisi ile yapılan dolandırıcılıkların artması üzerine şirketler alarm durumuna geçti. Çalışanlara daha dikkatli olmaları için eğitimler veriliyor.

Dijital yeniliklerin iş dünyasını kökten değiştirdiği bir dönemde, deepfake teknolojisinin yükselişi şirketlerin güvenliğini tehdit ediyor. Deepfake teknolojisinin sahip olduğu, herhangi birinin aşırı gerçekçi görüntüsünü ve sesini oluşturma sistemi şirketleri korkutuyor. Son dönemde üst seviye yöneticiyi taklit ederek şirketlerden milyonlarca dolar çalan dolandırıcılar, aynı yöntemle şirketlerin sahip olduğu gizli bilgileri de çalıyor.

Şirketler nasıl önlemler alıyor?

Şirketlerin ilk yaptığı hamle çalışanlara deepfake riskleri konusunda eğitimler vermek oldu. Uzman eğitmenlerle çalışanlara gerçek ve manipüle edilmiş içerik arasındaki farkı nasıl ayırt edeceklerini öğretiliyor. Özellikle finansal ve bilgi gizliliği konusunda birden fazla onay mekanizmasının kullanılması tavsiye ediliyor.

Bazı şirketler ise yapay zeka tehdidine karşı yapay zeka programları kullanmaya başladı. Deepfake temelli dolandırıcılığı tespit etmek ve önlemek için kullanılan yapay zeka araçları insan gözünün farkına varamadığı detaylardan değiştirilmiş görüntüleri ve videoları tanımlayabiliyor.

Bir diğer önlem ise doğrulama süreçlerinin genişletilmesi olarak karşımıza çıkıyor. Kritik işlemlerde müşteri ve yöneticilerle iletişimde olan herkes için birkaç farklı güvenilir kanaldan teyit alınması isteniyor.

Kentsel Dönüşüm

Editör

İnsan Kaynakları İçerikleri mail: editor@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu