DenizBank Satıldı

DenizBank’ın satışına dair bir süredir devam eden görüşmeler sonuçlandı. Rus Sberbank çatısı altında olan DenizBank, Dubai’nin en büyük bankası Emirates NBD’ye satıldı. Bu sabah basına duyurulan satışa göre DenizBank A.Ş. 14.6 milyar TL’ye (3,2 milyar dolar) karşılığında Emirates NBD’nin oldu. 

Sberbank’ın CEO’su Herman Gref tarafından 2017 yılının Şubat ayında başladığı belirtilen satış görüşmelerinin sonunda DenizBank A.Ş.’nin satışı netlik kazandı.

Sberbank’ın CEO’su Herman Gref 2017 yılının Şubat ayında yaptığı açıklamada satış için görüşmelerin başladığını ve çok iyi bir teklifi incelendiklerini söylemişti. Öte yandan Gref ‘in açıklamasında uluslararası piyasadaki rekabetten dolayı Rusya’ya yapılan yatırımların istikrarlı bir sonuç elde etmesinin güçlüğü de belirtilmişti. 

DenizBank’ın yeni sahibi kim?

DenizBank A.Ş. 14.6 milyar TL’ye (3,2 milyar dolar) karşılığında satın alan Emirates NBD satış işlemlerinin gerçekleştirilmesinden sonra bir açıklama yaptı. DenizBank’ın yeni sahibi Emirates NBD tarafından yapılan açıklamalarda Sberbank’ın DenizBank üzerindeki hissedarlığının sona erdiği belirtilirken, “İmzalanan sözleşme doğrultusunda, yüzde 99,85’lik hissenin satış bedeli Denizbank’ın 31 Ekim 2017 itibarıyla sahip olduğu konsolide özkaynak büyüklüğüne dayalı olarak, fiyat sabitleme mekanizmasıyla birlikte 14,6 milyar lira olarak belirlenmiştir. Bu tutara ek olarak Emirates NBD, 31 Ekim 2017 ile işlemin kapanış tarihi arasındaki dönem için devir bedeli üzerinden Sberbank’a faiz ödeyecektir. Denizbank’ın 31 Ekim 2017’den işlemin kapanış tarihine kadar sürecek dönemde elde ettiği kar Emirates NBD’nin hesabına yazılacaktır. Devir işleminin bir parçası olarak, işlemin kapanışıyla birlikte Emirates NBD, geçmişte Sberbank tarafından Denizbank’a verilmiş olan sermaye benzeri kredilerin sahipliğini de üstlenecektir.” denildi.

Düzenleyici kuruluşların onayından sonra, satışın 2018 yılı içerisinde sonlanması bekleniyor. 

Mevcut Yönetim İş Başında Kalacak

Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş tarafından yapılan açıklamaya göre hem isim hem de yönetim kadrosunda bir değişiklik olmayacak. 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı