İş Dünyası

Dolar Kurundaki Artış İşten Çıkarılmaların Artmasına Neden Olur Mu?

Dolar kurunun artması birçok alanda etkisini gösteriyor. Dolar artışından en çok etkilenen sektörler nelerdir? İşten çıkarılmalar da dolar kurundan etkilenir mi?

Son yıllarda sürekli takip ettiğimiz dolar kuru, etkisini özellikle esnafı ve üreticiye oldukça büyük darbe vuruyor. Öte yandan birçok büyük şirketin fabrikaları da dolar kuruna endekslenen hammaddeleri temin ederken sorun yaşayabiliyor. Sıkça değişen ve stabile edilemeyen dolar kuru, birçok çalışanı tedirgin etmeye başladı. Dolar kurunun sürekli artış göstermesi, “şirketlerin küçülmeye giderek çalışan azaltmasına neden olabilir mi” sorusunu akıllara getirdi.

Öyleyse, dolar kurundaki artış işten çıkarılmaların artmasına neden olur mu?

 

Dolar artışından en çok etkilenen sektörler nelerdir?

Türkiye’de birçok sektör, önemli hammaddeleri yurt dışından temin etmektedirler. özellikle ağır sanayi ve teknoloji şirketlerinin hammaddeleri, başta Çin, Kore, Japonya gibi uzak doğu ülkeleri olmak üzere, Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Büyük Britanya gibi ülkelerden temin edilmektedir.

Bu nedenle Türk Lirası, dolar başta olmak üzere diğer para birimleri karşısında değer kaybettikçe hammadde alımı da pahalılaşmaktadır. Bu nedenle dolar kurunun yükselmesinden en çok etkilenen sektörler başlıca şunlardır:

  • Otomotiv
  • Beyaz Eşya
  • Tüketici Elektroniği (Telefon, Bilgisayar vs.)
  • Gazete, Kitap, Dergi gibi basılı materyaller
  • İnşaat
  • Müzik Ekipmanları
  • Havacılık

isten kovulma

Dolar artışı işten çıkarılmaları arttırır mı?

Dolar kurundaki artışın yarattığı bir diğer stres ise özellikle dolar kuruyla satılan hammaddeler ile çalışan şirketlerdeki personelin işini kaybetme korkusu. Bu konuda oldukça farklı söylentiler mevcut olsa da henüz bir haber kesinlik kazanmış değil.

Birçok ekonomist, dolar kurundaki yükselişin yurt dışı ile çalışan şirketler üzerinde kötü etkide bulunacağında hemfikir olmuş durumda. Yine de bu şirketlerin küçülmeye gidip gitmeyecekleri tamamen şirket içerisindeki dinamiklere bağlı diyebiliriz.

Kesin olan bir bilgi ise, şirketlerin çalışanlarına ayıracakları bütçeyi tekrar gözden geçirmeye başlayacakları yönünde. Yurt dışından dolar kuru ile hammadde ithalatı yapan şirketlerin çalışanlarına ayıracakları bütçede kesintiye gidebilecekleri oldukça mümkün görülen ihtimallerden biri olarak gözüküyor.

Bu durumda dolar kuru nedeniyle işten çıkarılmaların olup olmayacağı gizemini korurken şirketlerin çalışanlarına ayırdığı bütçelerin azaltılabileceği ise birçok kişinin hemfikir olduğu bir konu durumunda.

Kentsel Dönüşüm

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu