İş Dünyası

E-Ticaret Sektörü Yüzde 88 Büyüdü

Koronavirüs pandemisi sebebiyle değişen tüketici davranışlarıyla birlikte E-Ticaret Sektörü, yılın ilk yarısında %88 büyüdü.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs pandemisi ekonomik boyutun yanı sıra tüketicilerin davranışlarını da etkiledi. Pandemi sırasında evde kalmak, kendimizi karantina almak gibi tedbirlerle birlikte günlük ihtiyaçlarımızı e-ticaret yani online platformlar üzerinden sağladık.

Araştırmalara göre pandemiye karşı biraz daha normalleşmeye başladığımız son 2 ayda da , tüketicilerin hala e-ticaret sektörünü yüksek oranda tercih ettiğini görüyoruz. Aslında pandemi tüketicilerin davranışların değiştirerek onları yeni alışkanlıklar kattı diyebiliriz. Son 6 ayın incelendiği araştırmanın en önemli çıktılarını sizin için derledik;

2020 Ocak-Haziran E-Ticaret Hacmi%88 Büyüdü

Çalışma kapsamında salgının da etkisiyle e-ticaretteki sipariş ve hacim artışlarını ortaya koymak adına 9 binden fazla e-ticaret sitesinin 2020 Ocak-Haziran verileri incelendi. Buna göre; yılın ilk altı ayında bir önceki senenin aynı dönemine göre ilk kez online alışverişe yönelen tüketicilerin etkisiyle e-ticaret sektörünün satış hacmi %88, sipariş sayısı ise %77 büyüme gösterdi. Yılın ilk 6 ayında en çok büyüme kaydeden sektör satış hacmini %1064,98’lik rekor artışla 10 katına çıkaran iş güvenliği sektörü oldu. Olumsuz etkilenen sektörlerin başında ise satış hacmindeki yüzde 57,41’lik düşüşle promosyon ve reklam ürünleri sektörü geldi.

Evde Geçirilen Süre, Ev Tekstili ve Mobilya Sektörüne Yaradı

Türkiye’de ilk Covid-19 vakasının görüldüğü mart ayından itibaren; evde geçirilen süre artarken vatandaşların hem yaşam alanlarını güzelleştirmek hem de eksikleri gidermek için harekete geçtiği gözlendi. Bu süreçte nişan ve düğün planlarını askıya alan çiftler de yarım kalan hazırlıklarını online alışverişte tamamladı. Paylaşılan verilere göre; bu yönelimden en büyük payı yüzde 184’lük satış hacmi artışıyla ev tekstili, yüzde 169 ile mobilya, yüzde 126 ile hırdavat ve yapı market, yüzde 124 ile elektrik, yüzde 112 ile çeyiz ve züccaciye, yüzde 117 ile ev dekorasyon ve yüzde 97 ile beyaz eşya ve ev aletleri sektörü aldı.

Kentsel Dönüşüm

Ilaydag

İş hayatı ve insan kaynakları ile ilgili çok çeşitli içerikler

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu