İş Dünyası

“Global Yetenek Girişimi” Programı 10 Milyon Kişiye Ulaştı

Microsoft’un pandemi nedeniyle işsizlik riski artan 25 milyon insana yeni dijital yetenekler kazandırmak amacıyla LinkedIn ve GitHub ile iş birliği içinde geliştirdiği “Global Yetenek Girişimi” inisiyatifinde ilk 3 aylık dönem tamamlandı.

231 ülkeden 10 milyon kişinin katıldığı program kapsamında “Yazılım Programcısı”, “Müşteri Hizmetleri Uzmanı” ve “Veri Analisti” başlıklı eğitimler yoğun ilgi görürken; Türkiye’den de 45 bine yakın çalışan programdan faydalandı.

Covid-19’un yarattığı global ekonomik krizden etkilenen iş gücüne destek olmak amacıyla harekete geçen Microsoft, geçtiğimiz temmuz ayında LinkedIn ve Github iş birliğinde “Global Yetenek Girişimi” inisiyatifini hayata geçirdiğini duyurmuştu. Pandemi nedeniyle işsizlik riskiyle karşı karşıya olan 25 milyon insanın yeni dijital yetkinlikler edinerek geleceğin mesleklerine hazır hale gelebilmesi için Microsoft tarafından başlatılan girişimde 3 aylık dönem geride kaldı.

“Global Yetenek Girişimi” programına katılan kişi sayısının 10 milyona ulaştığı duyuruldu. Amerika, Hindistan ve İngiltere, en yüksek katılımcı sayısına sahip ülkeler olarak ilk 3 sırada yer alırken; Türkiye’de de 45 bine yakın çalışan programdan faydalandı. “Yazılım Programcısı”, “Müşteri Hizmetleri Uzmanı” ve “Veri Analisti” başlıklı eğitimler program kapsamında en fazla ilgi gören içerikler olarak ön plana çıktı.

Dijital yetenek gelişimine çevrimiçi destek

Veriye ve dijital teknolojiye dayalı bu kapsamlı girişim; LinkedIn Learning, Microsoft Learn ve GitHub’ın içeriklerine ücretsiz erişim imkânı sağlıyor. Program kapsamında kullanılabilen iş arama araçları sayesinde, iş gücü açığı bulunan meslek grupları ve bu mesleklerde faaliyet gösterebilmek için sahip olunması gereken yetenekler kolayca tespit edilebiliyor. 500’ü aşkın çevrimiçi eğitime ücretsiz erişim sağlayan girişime katılanlar, eğitim sonunda uzmanlık sertifikasına da sahip olabiliyor. Tüm bu kaynaklara İngilizce, Fransızca, Almanca ve İspanyolca olarak ulaşılabiliyor.

Microsoft, aynı zamanda Microsoft Teams platformu dahilinde işverenlerin mevcut çalışanlarına yeni yetkinlikler kazandırmalarına destek olacak yeni bir eğitim uygulaması geliştirmek üzere çalışmalarını sürdürüyor.

Konuyla ilgili görüşlerini paylaşırken Microsoft’un LinkedIn ile iş birliği içinde gerçekleştirdiği her projenin temelinde global iş gücünün tüm paydaşları için yeni fırsatlar yaratma vizyonunun olduğunu hatırlatan Microsoft Türkiye Program Yöneticisi Mehmet Can İrhanSon dönemde yetkinlik geliştirme, geleceğin mesleklerine hazırlanma gibi konular sıkça gündeme geliyor. Ancak çoğu çalışan mevcut mesleklerinde yeni yetkinlikler kazanma ya da dijital yeteneklerini geliştirerek yeni meslekler edinme yolunda nasıl bir yol haritası izleyeceğini bilmiyor. Bu noktada Microsoft olarak Global Yetenek Girişimi Programı ile büyük bir boşluğu doldurduğumuza inanıyorum. Pandemiyle birlikte oluşan ekonomik belirsizlik ikliminde mesleki anlamda daha yetkin hale gelmek; kariyer yolunda daha sağlam adımlar atmak isteyen çalışanlara fayda sağlıyoruz. 3 ay gibi kısa bir sürede Türkiye’den 45 bine yakın kişi programa dahil oldu. Özellikle teknolojiyle, dijital program ve araçların kullanımıyla ilgili eğitimlere gösterilen ilginin günden güne arttığını gözlemlemekten mutluluk duyuyoruz” dedi.

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu