Görev Belgesi Nereden Alınacak Yeni Düzenleme Açıklandı

Tam kapanma dönemi ile birlikte muafiyet kapsamında bulunan işletmeler için 'Görev Belgesi' ile ilgili yeni bir düzenleme açıklandı.

COVID 19 tedbirleri kapsamında üç haftalık tam kapanma sürecine girilmesi ile birlikte İçişleri Bakanlığı ‘Görev Belgesi’ düzenlenmesiyle ilgili yeni bir duyuruda bulundu.

İçişleri Bakanlığı’nın 81 il valiliğine gönderdiği ‘Görev Belgesi Düzenlenmesi’ konulu genelgesine göre bugünden itibaren muafiyet kapsamında bulunan işyeri, fabrika ve imalathane çalışanları ‘e-başvuru’ ile belge başvurusunda bulunacak. Muafiyet kapsamında olanların İçişleri Bakanlığı e-başvuru sistemi üzerinden ‘görev belgesi’ başvurusunda bulunmaları sağlanarak daha kolay ve hızlı bir erişim sağlanması hedefleniyor.

Kamu kurum ve kuruluşlarında görevli kamu personeli için yetkili yönetici tarafından ‘Kamu Personeli Görev Bildirim Belgesi’ düzenlenecek.

Görev belgesi nasıl oluşturulacak?

Görev belgesi e devlet üzerinden sosyal güvenlik kurumu, sosyal güvenlik kayıt belgesi adımlarından alınabilecek. E devlet üzerinden görev belgesi oluşturma sürecinde sistemde yaşanabilecek sıkıntılar nedeniyle ilk etapta sorun yaşanması durumunda, işletmeler, çalışanları için 03 Mayıs Pazartesi gününe kadar geçerli manuel çalışma belgesi oluşturacak. Manuel çalışma belgesinde kişinin ismi tc kimlik numarası sigortalı olduğu iş yeri ve muafiyet nedeni ev adresi ve çalışma adresi gibi bilgiler yer alacak. Söz konusu belgenin altında ise çalışanın kendi imzası ile şirket yetkilisinin imzası olacak.

Görev belgesi yanınızda bulunmalı

Sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulan iş yerlerindeki personelin görev belgesini yanında bulundurması ve denetimlerde ibraz etmesi zorunlu olacak.

Cenaze izni için elektronik ortamda “Ölüm Belgesi” yüklenmesi zorunlu olmayacak. Bilginin doğruluğu, bakanlıklar arası sistem üzerinden teyit edilecek.

İK Magazin

İK Magazin İş Dünyası İnsan Kaynakları Haber İçerik Platformu

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu